Krytyka zwiększenia uprawnień islandzkiej policji

Opublikowano: 04.10.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 770

Minister sprawiedliwości Jón Gunnarsson zaproponował niedawno, że islandzka policja powinna zostać uzbrojona w paralizatory, które pomogą funkcjonariuszom czuć się bezpiecznie podczas akcji. Minister przyznał także, że należy zwiększyć uprawnienia policji do proaktywnego ścigania obywateli.

Jednak informacja ta spowodowała duże poruszenie i falę komentarzy, które sprzeciwiają się temu.

Júlía Birgisdóttir, przewodnicząca stowarzyszenia Snarrótin, które chroni interesy osób, wobec których policja stosuje środki przymusu, mówi, że paralizatory mogą zwiększyć bezpieczeństwo policji, ale nie społeczeństwa. „Jeżeli rozpocznie się ten sposób przygotowania do walki, to nie ma odwrotu” – mówi Júlía, dodając, że pomysły Ministra Sprawiedliwości dotyczące proaktywnych uprawnień dochodzeniowych są bardzo wątpliwe. „To znaczy, że żyjemy w państwie policyjnym. Nie musisz nic robić ani być podejrzanym, aby policja użyła swoich uprawnień przeciwko tobie. Czy chcemy żyć w takim społeczeństwie?” powiedziała.

Decyzje takie jak te, nie mogą być podejmowane pod wpływem strachu. Większość ludzi myśli racjonalnie i wie, że takie decyzje należy podejmować po dokładnym przemyśleniu, a nie pod wpływem impulsu.

Pomysły ministra krytykuje także prawnik Sądu Najwyższego Vilhjálm Vilhjálmsson, który napisał w swoim artykule o tym jak próbuje się wykorzystać okazję do wprowadzenia zmian, gdy ludzie obawiają się terroryzmu.

Na podstawie: Visir.is
Źródło: Icelandnews.is

9

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.