Wprowadzenie stanu wyjątkowego było nieuzasadnione

Opublikowano: 24.01.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1604

Powołanie się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych podczas Konwoju Wolności było nieuzasadnione, orzekł sędzia Sądu Federalnego z Kanady.

Sąd federalny orzekł, że zastosowanie przez rząd federalny ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych podczas protestów Konwoju Wolności dwa lata temu było nierozsądne i nieuzasadnione. Sędzia Sądu Federalnego Richard Mosley w jednym z czterech orzeczeń wydanych we wtorek stwierdził, że rząd liberalny nie spełnił wymogów prawnych pozwalających na powołanie się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych i naruszył konstytucyjne prawa protestujących.

Mosley powiedział, że chociaż nie podjął decyzji na początku postępowania prawnego, początkowo uważał powołanie się przez rząd na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych w celu położenia kresu protestom za rozsądne. „Uważałem, że wydarzenia, które miały miejsce w Ottawie i innych lokalizacjach w styczniu i lutym 2022 r., wykraczały poza uzasadniony protest i odzwierciedlały niedopuszczalne zaburzenie porządku publicznego” – napisał. „Miałem i nadal żywię duże współczucie dla członków rządu, którzy stanęli w obliczu tej sytuacji. Gdybym wówczas siedział przy ich stole, być może zgodziłbym się, że powołanie się na ustawę jest konieczne”.

Protesty wzywały do ​​zniesienia nakazów dotyczących szczepionek w Kanadzie podczas pandemii COVID-19.

Mosley orzekł jednak, że argumenty prawne użyte przez rząd „w celu ogłoszenia stanu nadzwyczajnego porządku publicznego były wystarczające”. Ustawa o sytuacjach nadzwyczajnych umożliwiła także instytucjom finansowym zamrożenie rachunków bankowych powiązanych z przywódcami Konwoju Wolności. Kilka dni później siły policyjne w Ottawie i na granicy zaczęły aresztować protestujących i usuwać zaparkowane pojazdy.

Centrum Sprawiedliwości na rzecz Wolności Konstytucyjnych, grupa prawnicza, która zapewniła protestującym prawników, z radością przyjęła decyzję sędziego. „To wielkie zwycięstwo demokracji, praw i wolności wynikających z »Karty« oraz praworządności” – oznajmił w oświadczeniu prezes Centrum Sprawiedliwości John Carpay.

Wicepremier Chrystia Freeland oświadczyła, że ​​rząd Kanady nie zgadza się z decyzją i złoży apelację.

W lutym 2023 r. Komisja ds. Nadzwyczajnych Porządku Publicznego, która przeprowadza obowiązkową kontrolę po powołaniu się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych, stwierdziła, że ​​rząd spełnił bardzo wysokie standardy prawne w zakresie stosowania prawa.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: „The Canadian Press”
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.