„Wołynia” na Ukrainie nie będzie

Opublikowano: 18.10.2016 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 203

Premiera polskiego filmu „Wołyń” o zbrodniczej działalności ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej została odwołana w Kijowie na prośbę MSZ Ukrainy, poinformowała PAP.

„Instytut Polski w Kijowie odwołał zaplanowany na wtorek pokaz filmu “Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego” — cytuje agencja słowa dyrektor Instytutu Ewy Figel. „Na tę decyzję miały wpływ zalecenia ukraińskiego ministra spraw zagranicznych” — dodała.

Pokaz miał odbyć się w stołęcznym kinie „Kijów”, w obecności reżysera i zaproszonych gości. Po projekcji zaplanowana była dyskusja o filmie. „Takie coś miało miejsce po raz pierwszy. Jesteśmy zdziwieni, że film fabularny wzbudza aż takie emocje” — powiedziała Figel.

Akcja filmu rozgrywa się w okresie od wiosny 1939 roku do lata 1943 roku. Scenariusz został napisany na motywach powieści „Nienawiść” polskiego pisarza i poety Stanisława Srokowskiego, który opowiada o zbrodniczej działalności Ukraińskiej Powstańczej Armii — UPA w stosunku do Polaków. W zdjęciach wzięło udział 130 aktorów, w tym trzydziestu z Ukrainy.

Polski parlament 22 czerwca br. przyjął uchwałę, w której przestępstwa OUN — UPA popełnione przeciwko Polakom na Wołyniu w latach 1943-1944 zostały nazwane ludobójstwem. Na mocy tej uchwały polski sejm ustanowił dzień 11 lipca Państwowym Dniem Pamięci Polaków — Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu popełnionego przez OUN — UPA.

8 września Rada Najwyższa Ukrainy w odpowiedzi na działania polskiego rządu przyjęła rezolucję, w której skrytykowała uchwałę polskiego parlamentu. Zgodnie z dokumentem Rada jest zdania, że polski parlament wydał niepoprawną z politycznego i prawnego punktu widzenia ocenę tragicznej strony polsko-ukraińskiej historii odnośnie wydarzeń na Wołyniu.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
l82
Użytkownik
l82

akcja filmu opowiada nie tylko o zbrodniczej działalności upa, w moim odczuciu o tym też ale również o skutkach rozwarstwienia społecznego itd itp. Faktycznie pokazuje brutalność upa ale też dość okrutne realia wszystkiego co się wtedy działo, uprzedzenia wszystkich i zdziczenie człowieka

Dla mnie głównie o tym ile złego jest w cichym przyzwalaniu na zło, udawaniu że to nie dotyczy Ciebie…