Wolność dla katalońskich więźniów politycznych

Opublikowano: 25.06.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 646

Od dziesięcioleci widzimy, że Hiszpania nie zamierza się wystarczająco zmienić i że nie szanuje Katalonii, a wręcz ją maltretuje. Dlatego też od 2007 r. zaczęło się szerokie zapotrzebowanie społeczne na samostanowienie Katalonii, aby mogła zorganizować swoje społeczeństwo w oparciu o własną osobowość.

Reakcją hiszpańskiego rządu było ignorowanie przez lata pokojowych i masowych demonstracji. Zamknięta postawa rządu hiszpańskiego skłoniła ruch niepodległościowy do zorganizowania w 2017 r. jednostronnego referendum jako środka nacisku, aby zapobiec dalszemu ignorowaniu żądań przez rząd hiszpański i doprowadzić do uzgodnionego referendum.

Rząd hiszpański nie chciał niczego negocjować i referendum w końcu się odbyło, przy 2,3 mln głosów i 90,2% poparcia. Rząd hiszpański wysłał 10 000 policji, aby zapobiec referendum, a policja pobiła głosujących, powodując 1096 obrażeń i nieodwracalny emocjonalny rozłam katalońskiego społeczeństwa wobec państwa hiszpańskiego.

Ponieważ referendum nie jest przestępstwem w hiszpańskim kodeksie karnym, Trybunał Konstytucyjny zakazał przeprowadzenia referendum, aby spróbować mu zapobiec.

Tak więc katalońscy politycy, chcąc wymusić dialog, który nie miał miejsca, podjęli ryzyko, ponieważ nieposłuszeństwo wiąże się jedynie z grzywnami i dyskwalifikacją polityczną, ale nigdy z karą więzienia. Pomimo tego rząd hiszpański zdymisjonował rząd kataloński i uwięził 7 polityków i 2 działaczy społecznych z wyrokami od 9 do 13 lat.

W celu pozbycia się antydemokratycznych działań prawicowego rządu hiszpańskiego, partie katalońskie poparły utworzenie rządu socjaldemokratycznego. Ale represje wobec ruchu niepodległościowego trwają bez przerwy, z policyjnymi ustawkami, oskarżeniami prokuratury rządowej i druzgocącymi wyrokami, a oskarżonych jest już 3300 osób.

Oskarżeni złożyli apelacje w hiszpańskich sądach, ale hiszpański wymiar sprawiedliwości nadal jest bezprawnie wykorzystywany przez hiszpański ultranacjonalizm do niszczenia ruchu politycznego, który postrzega jako zagrożenie dla jedności Hiszpanii.

Amnesty International i Grupa ONZ ds. bezprawnego przetrzymywania oświadczyły, że wyroki skazujące są niezgodne z prawem i że więźniowie muszą zostać uwolnieni. Również Rada Europy wydała sprawozdanie, w którym bardzo surowo potępia Hiszpanię, stawiając ją na równi z Turcją.

Z czasem nadejdą również wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Hiszpanii. Aby oczyścić represyjny i autorytarny wizerunek kraju, rząd Pedro Sancheza uwolni 9 więźniów politycznych (którzy spędzili już 4 lata w więzieniu), aby nie być oskarżonym o nadużycia sądowe.

W ten poniedziałek, 21 czerwca, Sánchez przybył do Barcelony, aby przeprowadzić akcję propagandową na temat ułaskawień, ale protesty na ulicach Barcelony przypomniały mu, że musi zająć się politycznym podłożem konfliktu: prawem Katalończyków do samostanowienia. Hiszpania nie powinna być więzieniem dla swoich obywateli. Katalonia, jako uciskany naród, którym jest, chce decydować o swojej przyszłości.

Autorstwo tekstu i zdjęć: Jordi Oriola Folch z Katalonii
Na podstawie: Catalannews.com, Reuters.com, Elnacional.cat, English.Vilaweb.cat
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Jak możecie popierać takie rzeczy to tak jak by hiszpańskie media popierały samo stanowienie w regionach takich jak Śląsk, Podhale, odrębne kaszubskie Państwo i inne gwary lub wolne miasta próbowały by tworzyć odrębne Państwa za pomocą referendum.

Maximov
Użytkownik
Maximov

@Dandi1981
A co złego byłoby w nadaniu Śląskowi lub innym regionom większej autonomii?
To i tak będzie postępować, gdyż PiS próbuje brutalnie wszystko centralizować i opór wobec takich “reform” wybuchnie prędzej czy później.
Mam wrażenie, że mnóstwo ludzi nie za bardzo rozumie co to znaczy autonomia i jak daleko jest autonomii do osobnego państwa.

robi1906
Użytkownik

A, nie zgodzę się. Droga jest bardzo krótka, wystarczy popatrzeć na casus Kosowa, a u nas jak to się odbędzie?.
Wystarczy podbuntować Slązaków czy Kaszubów celową wywołaną biedą (co już się dzieje od 30 lat) by im pokazać luksusy niemieckie i w try miga będą germańskie.
O Tusku jak chciał autonomii 30 lat temu mówił (lub pisał) pan Albin Siwak który był tego świadkiem.

A dodatkowo jak banderowcom dadzą możliwość, to spokojnie zrobią nam do Krakowa i Lublina swoją republikę.

Takie rzeczy się dzieją, bo somalizacja ma być stanem permanentnym, powtarzam po raz kolejny, rozbicie i wojny klanowe, to jest to o co chodzi Fenicjanom.

Maximov
Użytkownik
Maximov

@Robi1906
Nadal twierdzę, że większość, w tym chyba i Ty, nie rozumie jak działa autonomia.
Od razu skaczesz od oderwania się od Polski i przyłączenia się do innego państwa.
To nie jest autonomia.

robi1906
Użytkownik

Od razu skaczę z prostej przyczyny Maximov, ślązacy i kaszubi zapłacili za swa polskość straszliwą cenę, a autonomia, taka prawdziwa ma na celu chronienie praw i obyczajów jakiejś obcej narodowej mniejszości.

I teraz takie pytanie, czy Polak mieszkający na śląsku ma takie same prawa i obyczaje co Polak z Mazowsza?.
Jeśli ma takie same prawa i obyczaje, to po co im autonomia?, bo nie chcą być rządzeni przez “warszawkę”, nikt nie chce i to nie jest żaden argument.

robi1906
Użytkownik

adminie, to czego chcą ludzie, jest na tym świecie namniej ważne. Zresztą jak pokazuje rzeczywistość to “czego chcą ludzie” jest im wmawiane.
Szwajcaria (powtarzam się) jest celowo stworzoną enklawą i nigdzie na świecie nie będzie tego powtórki, bo większość państw na tym świecie jest koloniami a te które jeszcze nie są pod zarządem, nie moga sobie pozwolić na jakąś “sponsorowaną” demokrację.

Autonomia dla Sląska będzie początkiem rozwalania Polski, i zdania raczej nie zmienię, bo nie widzę żadnej różnicy w traktowaniu tubylców przez zarząd korporacyjny “warszawki”.
Na Sląsku likwidacja kopalń a w rzeszowskim Kluska zamiast produkować komputery, barany pasie.