Wokół księżyca zaobserwowano chmurę pyłu

Opublikowano: 18.08.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2

Geofizycy ze Stanów Zjednoczonych znaleźli nowe struktury w egzosferze Księżyca, które otaczają satelitę Ziemi. W szczególności, odkryli obecność śladów cząstek o stałej średnicy 20-30 nanometrów. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie “Nature Geoscience”.

Naukowcy porównali dwie obserwacje widmowe. Jeden z nich powstała w czasie maksymalnej aktywności deszczu meteorytów – Kwadrantydy, a druga minimalnej. Cząstki o średnicy 20-30 nanometrów odkryto, jako wynik pierwszej obserwacji. Znajdują się one na wysokości 50 kilometrów nad powierzchnią satelity Ziemi.

Dane zebrano w ramach programu LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) podczas badania słabej atmosfery księżycowej i jej zewnętrznej powłoki – egzosfery. Wcześniej wykryto tam cząstki o średnicy 300-475 nanometrów.

Urządzenie LADEE zostało uruchomione 6 września 2013 roku i pracowało na orbicie Księżyca przez sześć miesięcy. Wcześniej, korzystając z tej aparatury, naukowcy odkryli, regularną asymetryczną chmurę pyłu wokół satelity.

Autorstwo: tallinn
Na podstawie: Lenta.ru
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o