Wojskowy program nuklearny Iranu nie istnieje

Opublikowano: 03.10.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1697

Amerykański Departament Obrony w najnowszym raporcie z 29 września 2023 roku przyznaje, pomimo powtarzającej się propagandy jakoby było inaczej, że wedle ocen Iran nie realizuje obecnie wojskowego programu nuklearnego. Stwierdzenie to zostało zawarte w dokumencie zatytułowanym „Strategia przeciwdziałania broni masowego rażenia” w jego podrozdziale „Kluczowi gracze”.

Jak informuje irański „Tehran Times”: „Podczas gdy amerykańscy politycy nadal wykorzystują wyolbrzymione zagrożenie nuklearne ze strony Iranu dla wewnętrznych korzyści politycznych, Departament Stanu USA [powinno być Departament Obrony – przyp. autora] wyprostował sprawę irańskiego programu nuklearnego. Stwierdził: »Ocenia się, że Iran nie realizuje obecnie programu broni jądrowej«”. Dalej irańskie medium dodaje: „Raport jest najnowszym potwierdzeniem, że irański program nuklearny ma charakter pokojowy i nie stanowi żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa międzynarodowego, pomimo zarzutów, że jest inaczej”.

Pomimo zanegowania zagrożenia ze strony irańskiego wojskowego programu nuklearnego raport Pentagonu oświadcza, co natychmiast podchwyciły izraelskie media, że islamska republika jest w stanie w mniej niż dwa tygodnie wyprodukować wystarczającą ilość rozszczepialnego materiału do wytworzenia urządzenia jądrowego. Dokument ten ponadto wyraża obawy co do realizowania programu wykorzystania przez Iran w celach ofensywnych chemikaliów, które mają działać negatywnie na ośrodkowy układ nerwowy.

Izraelskie media zauważają, że pomimo iż Iran może w krótkim czasie wyprodukować ilość materiału rozszczepialnego wystarczającą do jednego urządzenia jądrowego, aby stworzyć bombę nuklearną, musi jeszcze opracować głowicę atomową, którą można będzie umieścić na rakiecie dalekiego zasięgu, aby, jak można się domyśleć, zaatakować terytorium Izraela.

W październiku 2023 roku wygasa rezolucja ONZ nr 2231, która zakazywała islamskiej republice wytwarzania rakiet dalekiego zasięgu związanych z przenoszeniem broni nuklearnej. Pomimo jej wygaśnięcia europejskie kraje takie jak Niemcy, Wielka Brytania czy też Francja zakomunikowały, że utrzymają sankcję na Iran związane z programem rakiet balistycznych i rozprzestrzenianiem broni jądrowej.

W maju bieżącego roku Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Joe Bidena, zakomunikował, że Stany Zjednoczone w przypadku zbliżenia się do zaistnienia irańskiej bomby dadzą zielone światło Izraelowi do zniszczenia programu jądrowego islamskiej republiki. „Wyjaśniliśmy jednak Iranowi, że nigdy nie można pozwolić mu na uzyskanie broni jądrowej. Jak wielokrotnie potwierdzał prezydent Biden, podejmie on działania, które są niezbędne, aby podtrzymać to oświadczenie, w tym poprzez danie Izraelowi swobody działania” – stwierdzić miał na początku maja amerykański urzędnik.

Jak zauważa serwis „The Intercept”: „Oświadczenie Sullivana stanowi najsilniejszy jak dotąd sygnał, że administracja nie będzie sprzeciwiać się jednostronnym działaniom Izraela. Retoryka ta została również powtórzona przez innych urzędników administracji [Bidena]. W lutym ambasador USA w Izraelu, Tom Nides, powiedział, że »Izrael może i powinien zrobić wszystko, co konieczne, aby poradzić sobie z [Iranem], a my ich w tym będziemy wspierać«”.

Autorstwo: Terminator 2019
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.