Wojsko w Mjanmie krwawo pacyfikuje protesty

Opublikowano: 02.03.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 720

Uwięziona po wojskowym zamachu stanu w Mjanmie Aung San Suu Kyi pojawiła się w sądzie, a raczej na wyświetlonym w sali sądowej wideo. Była przywódczyni Mjanmy, upadła „ikona demokracji”, ma już postawione cztery zarzuty. Tymczasem na ulicach miast jej kraju trwają protesty. Aung San Suu Kyi mogła stracić szacunek społeczności międzynarodowej za sprawą przyzwolenia na ludobójstwo Rohindżów, ale dla większości mieszkańców Mjanmy rządy jej partii wydają się znacznie lepszym rozwiązaniem, niż dominacja wojska.

Polityczkę natychmiast po przewrocie i powstaniu wojskowej junty umieszczono w areszcie domowym. Usłyszała następnie kompletnie absurdalny zarzut przemycania krótkofalówek, potem dołożono do niego zarzuty łamania restrykcji koronawirusowych, a dzisiaj, 1 marca, doszły do tego zarzuty oparte na przepisach jeszcze z kolonialnego, brytyjskiego kodeksu karnego. Aung San Suu Kyi miałaby odpowiadać za publikowanie informacji „wywołujących strach lub ożywienie publiczne” i zakłócają „spokój publiczny”, poinformował jej prawnik. Gdyby została skazana, nie mogłaby już – przynajmniej w świetle obecnych przepisów – startować w wyborach w Mjanmie. Kolejna sprawa sądowa zaplanowana została na 15 marca.

Podobizny Aung San Suu Kyi nie znikają z plakatów i transparentów, z jakimi wychodzą na ulice mieszkańcy Mjanmy oburzeni z powodu wojskowego przewrotu. Wojskowi rozpędzają protesty przy pomocy gazu, ale i ostrej amunicji: w niedzielę, jak podał ONZ, policja i wojsko zabiły 18 demonstrantów, a przynajmniej trzydziestu zostało rannych. Demonstracje miały miejsce we wszystkich większych miastach Mjanmy. Miały pokojowy charakter, co nie przeszkodziło siłom porządkowym aresztować kilkuset uczestników.

Organizacje międzynarodowe ponownie wyrażają poparcie dla Aung San Suu Kyi bez żadnych zastrzeżeń, potępiają też strzelanie do demonstrantów. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zażądał od społeczności międzynarodowej wysłania wojsku jasnego sygnału, że oczekuje się od nich ustąpienia i przerwania represji. Specjalny wysłannik ONZ ds. praw człowieka w Mjanmie nie ma wątpliwości, że pacyfikacje protestów będą trwały i sugeruje globalny zakaz sprzedaży broni juncie, objęcie sankcjami zarówno uczestników puczu, jak i ich biznesów. Wojskowi z Mjanmy to prawdziwi oligarchowie, właściciele potężnych krajowych koncernów w tych gałęziach gospodarki, które po 1988 r. zostały sprywatyzowane (znaczna część ekonomiki kraju nadal jest państwowa).

Rządy Aung San Suu Kyi były im nie w smak nie z powodu demokracji czy praw człowieka, które zresztą sama polityczka rozumiała głównie jako prawa dla buddyjskiej większości, ale dlatego, że wspierana przez Zachód liderka nie kryła się z zamiarem rozbicia lokalnego oligopolu i otwarcia się na zagraniczny kapitał. Poprawa losu większości pracujących obywateli kraju nie była jej priorytetem. Wojsko zaś nie tylko zamierza bronić swego i nadal wyzyskiwać Mjanmańczyków, ale też do nich strzela.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szurnięty Mędrzec
Użytkownik
Szurnięty Mędrzec

ONZ podało liczbę rzekomych ofiar, tja?