Wojsko i policja mogą użyć broni palnej

Opublikowano: 14.10.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1141

Masowe protesty na Białorusi nasilają się. Demonstranci oczekują nowych wyborów prezydenckich, choć władza wyraźnie dała już do zrozumienia, że nie ugnie się pod tymi postulatami. Co więcej, protestującym zagrożono użyciem broni palnej, a to może oznaczać powtórkę scenariusza ukraińskiego.

W poniedziałek, po „marszu emerytów”, który odbył się w stolicy Mińsku, wybuchły starcia z policją. Demonstracje, które uznano za nielegalne, zostały rozproszone z użyciem armatek wodnych, pistoletów na flary, gazu łzawiącego i granatów hukowych.

Władze Białorusi uznały, że zorganizowane protesty w Mińsku radykalizują się i jeśli zajdzie taka konieczność, policja i wojsko będą mogły użyć broni palnej i specjalistycznego sprzętu do rozpraszania tłumu. Oczywiście jeśli na ulicy będą ginąć ludzie, wojna domowa w tym kraju będzie nieunikniona.

Od wyborów prezydenckich, które uznano za sfałszowane, w każdy weekend w całym kraju demonstruje kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a protesty przybierają na sile. Alaksander Łukaszenko już zapowiedział, że nie dopuści do kolejnych wyborów, przez co naraził się Unii Europejskiej, która ustaliła nałożenie sankcji na niego i wysokich rangą białoruskich urzędników.

Trudno powiedzieć, w jakim kierunku zmierza Białoruś, ale sytuacja po części przypomina obecną Wenezuelę. Tam również odbyły się wybory prezydenckie, których państwa zachodnie postanowiły nie uznawać i same wybrały sobie innego lidera. Jednak Białoruś może ostateczne podzielić los Ukrainy – Rosja zapowiadała już wsparcie dla Łukaszenki, na wypadek gdyby sytuacja z protestami wymknęła się spod kontroli.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Reuters.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,33 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o