Wojna z oszustami podatkowymi czy gotówką?

Opublikowano: 24.06.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2562

Minister finansów Islandii, Benedikt Jóhannesson, zwołał wczoraj konferencję prasową, podczas której ogłosił, że islandzki rząd “wypowiedział wojnę” przeciwko oszustwom podatkowym. Działanie to jest następstwem raportów wydanych przez dwie niezależne od siebie rządowe grupy robocze w zakresie importu i podatków.

Benedikt jest także przewodniczącym Partii Odrodzenie, a jego stanowisko jest szczególnie interesujące, biorąc pod uwagę fakt, że jeden z parlamentarzystów partii politycznej, Paweł Bartoszek, ogłosił niedawno, że ”podatki są przemocą”.

Ale najciekawsza część dotyczy tego, co będą miały robić te grupy robocze, aby zapobiec oszustwom podatkowym.

Grupa robocza szacuje, że pieniądze jakie w ciągu ostatnich 30 lat stracił kraj z powodu uchylania się od opodatkowania oscylują od 3 do 7% PKB. Aby temu przeciwdziałać, grupy zalecają zwiększenie przejrzystości biznesu i wprowadzenie utrudnień dla firm, które zbankrutowały i chcą uzyskać nowy numer identyfikacyjny, po to by zacząć od nowa.

Grupa robocza uważa jednak, że zmniejszenie korzystania z pieniędzy w gotówce, pomoże w walce z oszustwami podatkowymi. W tym celu zaleca niezwłoczne wycofanie z obiegu banknotów o nominale 10.000 kr, a w najbliższym czasie także 5.000 kr.

RÚV donosi, że Teitur Björn Einarsson, poseł do Partii Niepodległości (która jest w koalicji rządzącej z Partią Odrodzenie) uważa, że ​​to ”zły” pomysł. Máni Pétursson, dziennikarz radiowy, skrytykował ten pomysł nazywając go ”obrzydliwym atakiem na społeczeństwo tego kraju”.

Pomysł jednak ma też obrońców i wśród nich znajduje się ekonomista Jón Steinsson, który powiedział, że taka zmiana ​​”ustanowiłaby blokadę” dla tych, którzy zamierzają oszukiwać przy rozliczaniu podatków.

Propozycja ministra musi zostać poddana pod głosowanie parlamentarne, ale pierwsze reakcje wskazują, że wniosek ma do przejścia daleką drogę.

Autorstwo: m.m.n
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.