Wojna o klimat wymaga rezygnacji z obiektywizmu!

Opublikowano: 06.12.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1284

Dziennikarze związani z mediami głównego nurtu, takimi jak „Global News” i CBC, zażądali, aby redakcje depeszowe dotyczące zagrożeń zmian klimatycznych wprowadziły taki sam alarmistyczny styl narracji, jak podczas pandemii COVID-19 albo w trakcie II wojny światowej, aby zmusić społeczeństwo do postrzegania tego problemu z taką samą pilnością, jak wówczas.

Podczas wystąpień 22 listopada, podczas panelu zorganizowanego przez Community-Engaged Research Initiative (SFU CERi) na Uniwersytecie Simona Frasera, panelu, w którym uczestniczyli była producentka radia CBC Donya Ziaee, reporter „Global News” zajmujący się zmianami klimatycznymi Kamyar Razavi i felietonista „National Observer” Seth Klein, zażądano, aby media stosowały tę samą taktykę, co podczas poważnych globalnych sytuacji kryzysowych. „Widzieliśmy, jak nadawcy robili to podczas COVID-19 i wiemy, że są w stanie dokonać takiego zwrotu” – powiedziała Tara Mahoney, kierowniczka ds. badań i zaangażowania SFU Ceri.

Klein, który pisze dla „National Observera” i jest autorem książki „A Good War: Mobilizing Canada for the Climate Emergency” (pol. „Dobra wojna: mobilizacja Kanady w obliczu kryzysu klimatycznego”), wezwał nadawców publicznych, aby „urealnili zagrożenie” dla Kanadyjczyków. „Tak naprawdę dziennikarstwo służyło podczas wojny chyba tylko temu, by obudzić świat na nadchodzącą katastrofę, co wydaje się w obecnych czasach również trafne” – stwierdził Klein. „CBC odegrało kluczową rolę w mobilizowaniu kanadyjskiego społeczeństwa podczas wojny, czyniąc zagrożenie realnym, tak aby Kanadyjczycy zrozumieli, co się dzieje, jako wyraźne i aktualne niebezpieczeństwo”.

Reporter „Global News” zajmujący się zmianami klimatycznymi, Razavi, zasugerował, że reporterzy powinni porzucić „archaiczny, przestarzały pogląd” na obiektywizm w dziennikarstwie. „W dzisiejszych redakcjach istnieje rozdźwięk między młodszym pokoleniem przybywających dziennikarzy a starą gwardią, także w odniesieniu do kwestii obiektywizmu. Powiedziałbym, że do dziś w redakcjach panuje pogląd, że obiektywizm opiera się na opowiadaniu historii obu stron” – powiedział Razavi. „Ten rodzaj archaicznego, przestarzałego poglądu zmienia się, dzięki napływowi młodych dziennikarzy, którzy zachęcają nas do myślenia poza tą binarnością”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 06.12.2023 14:09

    Dlaczego nikt nie zwalcza ekologicznych szaleńców?
    Dlaczego nikt ich nie opodatkuje albo przenosi na tereny bezludne, żeby nikomu nie szkodzili?
    Dlaczego nie spotyka ich bezgraniczny ostracyzm?
    Najgorszą z nich jest odmiana brukselska:)

  2. replikant3d 06.12.2023 18:23

    emigrant001, na te pytania znasz odpowiedź: Kasa,kasa i jeszcze raz kasa…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.