Wojna na Ukrainie zmieniła plany UKE ws. 5G

Opublikowano: 09.04.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2924

Najpierw pandemia, a teraz wojna na Ukrainie zmieniła plany Urzędu Komunikacji Elektronicznej ws. sieci 5G w Polsce.

Napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę doprowadziła do modyfikacji planów Urzędu Komunikacji Elektronicznej ws. sieci 5G nad Wisłą.

UKE od ponad dekady współpracuje z Ukrainą na niwie międzynarodowej łączności elektronicznej. Współpraca pomiędzy państwami objawia się m.in. uczestnictwem UKE w Międzynarodowej Organizacji Łączności Kosmicznej „Intersputnik”, Niezależnej Grupie Regulatorów (IRG), w Organie Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej BEREC i w EaPeReg.

Współpraca w ramach tej ostatniej organizacji, EaPeReg, łączy państwa Partnerstwa Wschodniego – Ukrainę, Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, a także państwa UE oraz Komisję Europejską.

Do celów EaPeReg należy budowanie łączności pomiędzy państwami Partnerstwa Wschodniego a Wspólnotą Europejską.

Już po składzie tej organizacji widać, jak silnie wojna na Ukrainie zatrzęsła jej strukturami, stawiając różne państwa po dwóch stronach barykady.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotowuje się do wdrożenia sieci 5G. Sprawę komplikuje jednak sytuacja geopolityczna.

„Zdajemy sobie sprawę, że wybudowanie sieci pokrywającej ponad 90% obszaru przy naszej północnej i wschodniej granicy lądowej jest problematyczne ze względu na sytuację geopolityczną utrudniającą współpracę przy koordynacji międzynarodowej. Przychyliliśmy się do obiektywnych uwag, które napłynęły w procesie konsultacji. Z tego względu wskazaliśmy listę gmin z pasa granicznego na północy i wschodzie kraju, stanowiących obszar około 5% Polski, które nie zostały objęte zobowiązaniem terytorialnym” – wyjaśnia prezes UKE Jacek Oko.

Na podstawie: DoRzeczy.pl
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.