Wódz Indian Nowej Szkocji apeluje o wkroczenie armii

Opublikowano: 18.10.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 639

Federalna obietnica zwiększenia obecności policji w celu powstrzymania eskalacji przemocy w południowo-zachodniej Nowej Szkocji spotkała się w sobotę z niewielką aprobatą, a jeden z przywódców tamtejszych Indian zaapelował do Ottawy o wprowadzenie wojska.

W wyniku pożaru magazynu przechowywane homary odłowione przez rybaków Mi’kmaq zostały zniszczone.

Incydent wywołał deklaracje solidarności ze strony różnych ministrów rządu federalnego i zobowiązanie do rozmieszczenia większej liczby funkcjonariuszy RCMP na tym obszarze.

Ale wódz Mike Sack z plemienia Sipekne’katik powiedział, że aby uniemożliwić komercyjnym rybakom „wzięcie prawa w swoje ręce” potrzebne jest rozmieszczenie armii.

„Oni robią, co chcą, i uchodzi im to na sucho” – powiedział Sack w wywiadzie. „Tu musi wkroczyć wojsko, aby utrzymać pokój”.

Pożar wybuchł kilka godzin po aresztowaniu przez policję i oskarżeniu mężczyzny w związku z napadem na Sacka w New Edinburgh, NS, na początku tego tygodnia.

„To był odwet” – twierdzi Sack. „To przestępstwa z nienawiści.

Minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair powiedział, że zatwierdził wniosek Prokuratora Generalnego Nowej Szkocji o zwiększenie obecności RCMP w regionie w celu utrzymania pokoju.

„Niedawne akty przemocy w Nowej Szkocji są nie do przyjęcia i stanowczo je potępiam” – stwierdził w oświadczeniu.

Konserwatywny przywódca Erin O’Toole powiedział, że ​​rząd nie robi wystarczająco dużo, aby zapewnić bezpieczeństwo i znaleźć pokojowe rozwiązanie kryzysu w rybołówstwie.

Lider NDP Jagmeet Singh nazwał natomiast przemoc wobec Indian „terroryzmem”.

„Ludzie Mi’kmaq rozpaczliwie potrzebują teraz pomocy” – powiedział na „Twitterze”. „To musi zostać zatrzymane.”

Protestujący nie-rdzenni mieszkańcy sprzeciwiają się odławianiu przez rdzennych rybaków homarów poza sezonem

Jednak Sack twierdzi, że Indianie mają traktatowe prawo do połowu ryb w celu uzyskania umiarkowanego źródła utrzymania – prawo podtrzymane przez Sąd Najwyższy Kanady.

Jednak wielu nie-rdzennych krytyków cytuje wyjaśnienie wydane przez sąd, w którym stwierdza się, że ​​prawa zawarte w traktacie Mi’kmaq będą podlegały federalnym regulacjom zapewniającym ochronę ryb.

Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o