Woda z odzysku nawodni uprawy w UE

Opublikowano: 16.05.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 604

Parlament Europejski zatwierdził rozporządzenie w sprawie ponownego wykorzystania wody. Nowe przepisy pozwolą na wykorzystanie ścieku oczyszczonego w rolnictwie. Niestety, dopiero za trzy lata.

Jak informuje Portal Samorządowy, niedobór wody dotknął co najmniej 11 proc. ludności Europy i 17 proc. jej terytorium. W okresie letnim ponad połowa ludności regionu Morza Śródziemnego jest dotknięta brakiem wody. Trzeba zatem ograniczać zużycie wody słodkiej.

Nowe przepisy, przyjęte podczas posiedzenia plenarnego europarlamentu, po raz pierwszy definiują minimalne wymagania pozwalające na wykorzystywanie odzyskiwanej wody (tj. ścieków komunalnych, które zostały oczyszczone w zakładzie utylizacji) do celów rolniczych, w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska.

Według obliczeń można ponownie wykorzystać 6,6 mld metrów sześciennych wody do 2025 roku, w porównaniu z obecnym 1,1 mld metrów sześciennych rocznie. Wymagałoby to inwestycji poniżej 700 mln EUR i pozwoliłoby ponownie wykorzystać ponad połowę obecnej ilości wody pochodzącej z unijnych oczyszczalni ścieków, teoretycznie dostępnej do nawadniania, unikając w ten sposób ponad 5 procent bezpośredniego poboru ze zbiorników wodnych i wód gruntowych.

Przepisy zaczną obowiązywać niestety dopiero za trzy lata. Dostosowanie się do nich nie będzie jednak obowiązkowe.

Zdjęcie: Trey Ratcliff (CC BY-NC-SA 2.0)
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.