Liczba wyświetleń: 719
Parlament Europejski zatwierdził rozporządzenie w sprawie ponownego wykorzystania wody. Nowe przepisy pozwolą na wykorzystanie ścieku oczyszczonego w rolnictwie. Niestety, dopiero za trzy lata.
Jak informuje Portal Samorządowy, niedobór wody dotknął co najmniej 11 proc. ludności Europy i 17 proc. jej terytorium. W okresie letnim ponad połowa ludności regionu Morza Śródziemnego jest dotknięta brakiem wody. Trzeba zatem ograniczać zużycie wody słodkiej.
Nowe przepisy, przyjęte podczas posiedzenia plenarnego europarlamentu, po raz pierwszy definiują minimalne wymagania pozwalające na wykorzystywanie odzyskiwanej wody (tj. ścieków komunalnych, które zostały oczyszczone w zakładzie utylizacji) do celów rolniczych, w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska.
Według obliczeń można ponownie wykorzystać 6,6 mld metrów sześciennych wody do 2025 roku, w porównaniu z obecnym 1,1 mld metrów sześciennych rocznie. Wymagałoby to inwestycji poniżej 700 mln EUR i pozwoliłoby ponownie wykorzystać ponad połowę obecnej ilości wody pochodzącej z unijnych oczyszczalni ścieków, teoretycznie dostępnej do nawadniania, unikając w ten sposób ponad 5 procent bezpośredniego poboru ze zbiorników wodnych i wód gruntowych.
Przepisy zaczną obowiązywać niestety dopiero za trzy lata. Dostosowanie się do nich nie będzie jednak obowiązkowe.
Zdjęcie: Trey Ratcliff (CC BY-NC-SA 2.0)
Źródło: NowyObywatel.pl