Woda na Marsie to mit?

Opublikowano: 01.12.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2693

W pracach marsjańskiego satelity NASA odkryto błąd, który spowodował iluzję wody. Jeden z przyrządów Mars Reconnaissance Orbiter, krążącego wokół Marsa i regularnie wysyłającego zdjęcia planety na Ziemię nie wyświetlał poprawnie części danych.

Naukowcy odkryli, że niektóre z pikseli około 90% zdjęć zrobionych przez Mars Reconnaissance Orbiter Mars pokazują to, czego tak naprawdę nie ma. Błąd obliczono po wyszukaniu najlepszych oznak wchłaniania wilgoci na powierzchni Marsa. Okazały się nie tylko mirażem: teraz naukowcy mają poważne wątpliwości co do dokładnego rozmieszczenia wody na planecie. Badanie opublikowano w czasopiśmie “American Geophysical Union”.

Urządzenie o nazwie Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars lub CRISM zainstalowane na satelicie jest „okiem na niebie”, które powinno określać minerały na powierzchni planety, aby określić, gdzie gromadzi się woda. Procedura jest wykonywana poprzez pomiar fal podczerwieni i światła widzialnego odpowiadających różnym strukturom chemicznym, po czym dane są rozdzielane na piksele reprezentujące obszar o średnicy od 100 do 200 metrów.

Piksele odbijające minerały, takie jak alunit, kyseryt, serpentyna i nadchloran są najprawdopodobniej zostały sfabrykowane przez filtrację, która reaguje na różne szczyty w danych, które nieuchronnie pojawiają się, gdy czujniki przełączają się między obszarami intensywnego światła i cienia. Zespół badaczy zamierzał w jak największym stopniu zbadać rozkład soli nadchloranowych, co wymagało dokładnego dopasowania procesu filtracji za pomocą nowego algorytmu. Ostatecznie odkryli, że około 0,05% pikseli wygładza szczyty w taki sposób, że wyglądają jak nadchlorany.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o