Włosi wznawiają proces „czarownicy” sprzed 300 lat

Opublikowano: 13.10.2015 | Kategorie: Historia, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 733

Mieszkańcy miasta Bretonico chcą rozliczyć się z przeszłością i zrehabilitować kobietę, skazaną na śmierć jako czarownicę. Jej proces odbył się prawie 300 lat temu.

Rada północnowłoskiego miasta Bretonico skierowała wniosek do sądu apelacyjnego o wznowienie procesu sprzed 299 lat. Została w nim skazana na śmierć Maria Bertoletti Toldini, 60-letnia, zamężna, lecz bezdzietna kobieta. Postawione jej zarzuty były typowe dla procesów czarownic – herezja, świętokradztwo, cudzołóstwo, sodomia, zabijanie niemowląt. Wedle oskarżycieli Maria Toldini miała popełniać przestępstwa już od 13. roku życia.

Wyrok zapadł 14 marca 1716 roku. Toldini została publicznie ścięta, a jej ciało spalono. Teraz jednak mieszkańcy Bretonico żałują czynu swoich przodków. “Chcemy oddać sprawiedliwość i pokazać historyczną prawdę. Zależy nam na przywróceniu potępionej kobiecie jej moralnej i obywatelskiej godności” – mówi burmistrz Bretonico, Christian Perenzoni. Fala polowań na czarownice przetoczyła się przez Europę między XV a XVIII wiekiem. Mieszkańcy Bretonico uważają, że atmosfera zbiorowej histerii miała kluczowy wpływ na skazanie Toldiny.

Wygląda na to, że nowy proces będzie mógł odbyć się zgodnie z prawem. Do naszych czasów zachował się bowiem nie tylko akt oskarżenia Marii Toldini, ale też zapiski jej prawnika i obrońcy – Giovanniego Battisty del Pozzo. Twierdził on, że nie ma żadnych podstaw do skazania kobiety. Sąd będzie korzystał z ówcześnie obowiązującego zbioru praw – Constitutio Criminalis Carolina. Był to szesnastowieczny, niemiecki kodeks karny, używany w wielu państwach Europy (również w Polsce). Nad przebiegiem nowego procesu czuwać będzie historyk Carlo Andrea Postinger, znawca nowożytnego prawodawstwa. Jego zadaniem będzie też poszukiwanie dokumentów z epoki, które pomogą w przebiegu rozprawy i rekonstrukcji pierwotnego procesu.

Autorstwo: Antoni Olbrychski
Na podstawie: ansa.it, dailymail.co.uk
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 13.10.2015 12:59

    Jeśli tak bardzo zależy im na zadośćuczynieniu, winni wynagrodzić tę kobietę w jej obecnym wcieleniu, o ile wiadomo kim jest teraz.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.