Władze Ontario skryminalizują pokojowy protest

Opublikowano: 12.02.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2055

Sędzia sądu najwyższego w Ontario, Geoffrey B. Morawetz, wydał nakaz zakończenia blokady Ambassador Brodge w Windsor. Nakaz wchodzi w życie o godzinie 7 wieczorem w piątek. Przesłuchania w sprawie rozpoczęły się w piątek w południe. Blokada drogi dojazdowej do przejścia – Huron Church Road – trwa od poniedziałku.

Policja w Windsor napisała na „Twitterze” w piątek, że negocjacje z protestującymi trwają. Demonstranci zgodzili się na odblokowanie jednego pasa ruchu na moście na jezdni prowadzącej ze Stanów Zjednoczonych do Kanady. Kilka godzin przed wydaniem nakazu sądowego powoli zaczęto usuwać pojazdy z umówionego pasa.

Wydania nakazu domagał się sektor motoryzacyjny reprezentowany przez Automotive Parts Manufacturers’ Association oraz Canadian Vehicle Manufacturers’ Association, przy poparciu władz miasta Windsor. Przez Ambassador Bridge przebiega główny szlak handlowy między Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Tą drogą każdego dnia przewożone są towary o wartości około 400 milionów dolarów. Produkcja w sektorze motoryzacyjnym w dużej mierze zależy od dostaw, które przechodzą przez Windsor. Z powodu protestów producenci po obu stronach granicy musieli w tym tygodniu zmniejszyć produkcję.

https://www.youtube.com/watch?v=m51Xehjtuso

Burmistrz Windsor, Drew Dilkens, mówi, że protest to „kryzys krajowy”, ponieważ jego skutki odczuwa cała gospodarka, i to nie tylko Kanady, lecz także Stanów Zjednoczonych. Dodał, że spodziewa się szybkiego zwiększenia liczby policjantów i funkcjonariuszy RCMP w Windsor. Zaznaczył, że nie chce, by ktokolwiek został ranny, a protestujący powinni opuścić miasto dobrowolnie. Jeśli jednak nie będą chcieli odjechać, trzeba będzie podjąć działania, mające na celu usunięcie ich.

Protesty trwają też wzdłuż autostrady 402, prowadzącej do Blue Water Bridge i przejścia granicznego w Sarni, Ont.

Tymczasem w odpowiedzi na trwające protesty zainicjowane przez Konwój Wolności, rząd Ontario wprowadził stan wyjątkowy. Premier Doug Ford ogłosił tę decyzję w piątek. W tym czasie w dalszym ciągu trwały demonstracje w Ottawie i w Windsor na Ambassador Bridge. Spodziewano się też protestów w rejonie Queen’s Park w Toronto, w związku z czym policja zamknęła część ulic w centrum miasta.

Premier Ford powiedział, że zbierze gabinet, by w trybie przyspieszonym wydać odpowiednie nakazy, na mocy których nielegalnym i karalnym będzie ograniczanie lub uniemożliwianie przepływu towarów, ludzi i usług, a także blokowanie kluczowej infrastruktury.

„Dotyczy to również ochrony międzynarodowych przejść granicznych, autostrad z serii 400, lotnisk, portów, mostów i torowisk kolejowych. W tym mieści się ochrona bezpiecznego i koniecznego przemieszczania się karetek pogotowia, pojazdów transportu publicznego, ochrona dróg prowincyjnych i miejskich, a także ochrona przejść dla pieszych”, mówił Ford. „Kary za nieprzestrzeganie przepisów będą poważne, nawet do 100 000 dolarów i do 1 roku pozbawienia wolności. Zamierzamy też przekazać dodatkowe uprawnienia umożliwiające odbieranie praw jazdy osobistych i komercyjnych osobom, które nie dostosują się do panujących zasad”.

Do tej pory Ford był krytykowany za to, że niewiele robi, by powstrzymać protesty konwoju w Ottawie. Obecnie demonstracja będzie trwać trzeci weekend.

Premier nazwał to, co się dzieje w stolicy, oblężeniem. „To już nie jest protest. To nielegalna okupacja”, powiedział w piątek. Zwracając się do protestujących, którzy sprzeciwiają się reżimowi sanitarnemu, by zakończyli blokady i wrócili do domów. Jednocześnie rząd prowincji odrzucił trzecie zaproszenie do rozmów trójstronnych, które mogłyby doprowadzić do zakończenia demonstracji. Zdaniem Forda protesty konwoju wolności nie są reprezentatywne dla większości kierowców z prowincji. To raczej polityka niż głos tej grupy.

Jeśli chodzi o restrykcje covidowe, to Ontario na razie nie zmieniło swojego planu łagodzenia ograniczeń, chociaż Ford we wtorek mówił, że prowincja zamierza niedługo znieść prawie wszystkie restrykcje dotyczące przedsiębiorstw w ramach otwierania gospodarki. Do tego pracuje nad rezygnacją z systemu paszportów szczepiennych.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. rici 12.02.2022 13:45

    Nazwisko Morawetz mowi wszystko. Czyzby to krewny naszego pinokia?

  2. andi170 12.02.2022 14:35

    Widać Kanada stała się FASZYSTOWSKIM krajem.

  3. Szwęda 12.02.2022 16:53

    Morawetze, Moravitzkie itd. to pewnie od piesków, służących i szmat Moritzów i innych stojących 2 piętra niżej w bandyckiej hierarchii rotszyldów i rokefelerów tego świata.

  4. adambiernacki 13.02.2022 10:49

    Wyrżnąć władzę. Proste jak sikanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.