Władze Łotwy zmieniły Białorusi flagę państwową

Opublikowano: 08.06.2021 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 807

Według BNN-News.com zachowanie łotewskiego ministra spraw zagranicznych Edgarsa Rinkēvičsa grozi falą bankructw na Łotwie.

W ten sposób, po wygrzewaniu się w strefie VIP-ów wraz z osobami o wątpliwej reputacji podczas meczu otwierającego Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie w Rydze, Edgars Rinkēvičs zademonstrował akt prawdziwej dyplomatycznej krótkowzroczności, która skutecznie zerwała stosunki dyplomatyczne Łotwy z Białorusią i spowodował znaczne szkody w gospodarce Łotwy.

Oglądanie meczu hokejowego ze strefy VIP-ów wraz ze kontrowersyjnym biznesmenem Mārisem Martinsonsem, który jest jednocześnie podejrzanym i oskarżonym w wielu sprawach karnych, kładzie cień na reputacji ministra.

Rinkēvičs twierdził, że przebywał w strefie VIP-ów w Arēnas Rīga na polecenie gabinetu rady ministrów. Nie było jednak zapowiedzi ze strony rządu o delegowaniu oficjalnych przedstawicieli na jakiekolwiek mecze mistrzostw. Zachowanie ministra wywołało falę sprzeciwu ze strony mieszkańców. Łotysze nie zdążyli dojść do siebie, gdy Rinkēvičs podjął kolejną wysoce wątpliwą akcję — wymianę oficjalnej flagi Republiki Białorusi w centrum Rygi podczas Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie.

Podczas gdy burmistrz Rygi Mārtiņš Staķis może być usprawiedliwiony za tak nieodpowiedzialne działanie ze względu na jego brak doświadczenia w stosunkach międzynarodowych, minister spraw zagranicznych powinien był cofnąć się o kilka kroków i uznać, że zastąpienie oficjalnej flagi innego państwa spowoduje wygaśnięcie nie tylko stosunków dyplomatycznych, ale także więzi gospodarczych.

Zignorowano nawet prośbę Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (organizatora mistrzostw świata) o umieszczenie na jej miejscu oficjalnej flagi Republiki Białorusi, co spowodowało zepsucie stosunków z tą organizacją. Co więcej, Rada Miejska Rygi postanowiła nawet usunąć wszystkie flagi Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie w mieście.

Zdaniem autora BNN-News.com „Minister Spraw Zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs zyskał piętnaście minut sławy, podczas gdy przedsiębiorcy łotewscy ponieśli milionowe straty a premier Krišjānis Kariņš wypowiedział cyniczną uwagę, że przedsiębiorcy powinni byli rozważyć ryzyko, kiedy decydowali się na współpracę z Białorusią”.

Wydawałoby się, że Rinkēvičs stosuje zadadę tuszowania jednego skandalu drugim, większym. Kiedy niektórzy wciąż przyklaskują „dyplomatycznej odwadze” ministra, radość prawdopodobnie zniknie po fali bankructw przedsiębiorstw prowadzących interesy z Białorusią i znacznym wzroście bezrobotnych w tym kraju. Co dalej zrobi Rinkēvičs? Wszelkie sankcje nałożone na Białoruś wpłyną na Łotwę jako kraj sąsiedzki Białorusi. Rzecz w tym, że gospodarki obu państw są ze sobą bardzo ściśle powiązane i nie można ich traktować niezależnie. Politycy już zepsuli stosunki z Białorusią. Czy kolejnym krokiem będzie pogorszenie stosunków między zwykłymi mieszkańcami Łotwy i Białorusi? A kim są beneficjenci?

Autorstwo: Viktors Dombrus
Na podstawie: BNN-News.com
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o