Władze Kolumbii skierowały przeciwko protestującym wojsko

Opublikowano: 30.05.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1174

Prezydent Kolumbii Ivan Duque nakazał wysłanie posiłków wojskowych do departamentów kraju, które zostały poważnie zniszczone przez protesty uliczne oraz odblokowanie dróg zablokowanych przez protestujących. Pełny tekst dekretu MSW opublikował na „Twitterze” deputowana federalna Juanita Gebertus.

„Nakazać gubernatorom Cauca, Valle del Cauca, Nariño, Huila, Norte de Santander, Putumayo, Cageta i Risarald (…) koordynację z władzami wojskowymi i policyjnymi departamentu pomocy wojskowej określonej w artykule 170 ustawy 1801 z 2016 r. (…) Podjąć niezbędne kroki, w porozumieniu z siłami publicznymi, w celu usunięcia wewnętrznych blokad, które obecnie występują na drogach podlegających ich jurysdykcji, a także w celu uniknięcia tworzenia nowych blokad” – czytamy w treści dokumentu.

Oprócz środków zapewniających przymusowy porządek i mobilność obywateli, dekret nakłada na władze lokalne obowiązek wprowadzenia godziny policyjnej na ich terytoriach.

Narodowy Komitet Protestowy, który dzień wcześniej wzywał do kontynuacji protestów ulicznych ze względu na brak postępów w negocjacjach z rządem, popiera blokady na ulicach miast i nazywa je uprawnioną formą protestu obywatelskiego.

Podczas protestów antyrządowych 28 maja do najpoważniejszych starć doszło w departamencie Valle del Cauca. Według Ministerstwa Bezpieczeństwa w mieście Cali w ciągu doby zginęło 10 osób, a 23 hospitalizowano. Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa prezydent Kolumbii Ivan Duque obiecał potroić lokalny kontyngent sił bezpieczeństwa.

Kolumbia znajduje się od końca kwietnia w trudnej sytuacji z powodu masowych protestów i przemocy ulicznej. Oprócz codziennych akcji w kraju odbyło się pięć masowych mobilizacji demonstrantów, ale nie nawiązano dialogu z rządem. Według danych policji i wojska, w tym czasie ponad 2 tysiące osób zostało rannych w starciach protestujących z funkcjonariuszami, 1116 z nich to funkcjonariusze organów ścigania, zginęło co najmniej 57 osób, w tym trzech policjantów.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.