Władze FIFA są przeżarte korupcją

Opublikowano: 04.06.2016 | Kategorie: Kultura i sport, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 920

W ciągu pięciu lat urzędowania były prezydent, sekretarz generalny i dyrektor finansowy przyznali sobie w sumie prawie po 80 mln dol. “nagród” – twierdzą prawnicy wynajęci przez organizację do zbadania skandalu korupcyjnego w federacji, organizującej światowe rozgrywki w piłce nożnej.

Informacje, zebrane przez grupę prawników, badających sprawę na zlecenie FIFA, zostaną teraz przekazane do amerykańskiego departamentu sprawiedliwości i do szwajcarskiej prokuratury, która prowadzi oficjalne śledztwo w sprawie nadużyć finansowych w jednej z najbardziej znanych organizacji sportowych na świecie. Według szwajcarskiego prawa tryb przyznawania sobie wielomilionowych “nagród” i “premii” przez Seppa Blattera – prezydenta, Jerome’a Valcke’a – sekretarza generalnego i Markusa Kattnera – zastępcy Valcke’a i dyrektora finansowego, stanowi przestępstwo.

“Dowody jasno wskazują na fakt, że trzech wysokich urzędników FIFA, działając w porozumieniu znacznie wzbogaciło się kosztem organizacji. W ciągu zaledwie pięciu lat poprzez podwyżki pensji, nagrody i premie, uzyskali w sumie 79 mln franków szwajcarskich (80 mln dol.)” – powiedział w piątek Bill Burck, amerykański prawnik z firmy Quinn Emanuel, której zlecono zbadanie sprawy. Według ujawnionych informacji, Blatter otrzymał 33,6 mln dolarów, Valcke 33,1 mln, a Kattner 13,7 mln.

Najbardziej rażące wydają się kontrakty Valcke’a i Kattnera z 2011 roku. W związku z oskarżeniami wobec Blattera o przyjmowanie korzyści od władz Kataru nie było jasne, czy ten zostanie wybrany na kolejną kadencję. Żeby zabezpieczyć interesy kolegów, podpisał z nimi 8,5-letnie umowy, zapewniające im bardzo dostatnie życie oraz absurdalnie wysokie odprawy. Gdyby następca Blattera chciał ich zwolnić, musiałby im wypłacić odpowiednio po 17,6 i 9.9 mln dol. Wyjątkowo jaskrawym przykładem nadużycia są też premie, przyznane sobie przez wszystkich trzech urzędników po Mistrzostwach Świata w RPA, o których nie było mowy w żadnej wcześniejszej umowie. Podobne “nagrody” trafiły do nich po Mundialu w Brazylii oraz w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami w Rosji w 2018 roku.

Równolegle do wewnętrznego dochodzenia, prowadzonego przez Burcka i jego kolegów, działa szwajcarska prokuratura. Wczoraj policja weszła do siedziby FIFA i zatrzymała dokumenty i dyski twarde, które teraz mają zostać zbadane przez śledczych. Przeszukano także biuro Kattnera, który został zwolniony w zeszłym tygodniu, jednak Niemiec jest jak na razie jedynym z trójki urzędników, któremu nie postawiono zarzutów karnych. Blatter, który zarządzał FIFA w latach 1998-2015, usłyszał je we wrześniu zeszłego roku, a Valcke w marcu bieżącego – obydwaj są oskarżani o defraudację. Obydwaj zaprzeczają, jakoby działali w złej wierze, jednak mimo to komitet etyki FIFA zakazał im jakiejkolwiek działalności związanej z piłką nożną odpowiednio na 6 i 12 lat.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.