Władze Chin przejmują kontrolę nad algorytmami technogigantów

Opublikowano: 04.09.2021 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1054

Państwo Środka udowodniło już, że z największymi koncernami świata, radzi sobie lepiej niż USA. Teraz przedstawiło kolejny pakiet zmian, które jeszcze bardziej mają ostudzić zapał BigTechu do dominacji nad światową gospodarką. Chińska Administracja Cyberprzestrzeni zaprezentowała liczący 30 punktów zestaw „przepisów dotyczących zarządzania rekomendacjami algorytmów”.

Firmy będą zmuszone do ujawniania podstawowych zasad i celu działania każdego algorytmu wraz z jego mechanizmami. Otrzymają nakaz udostępnienia użytkownikom funkcji wyłączenia rekomendacji i zakaz wykorzystywania algorytmów do cenowej dyskryminacji, która opiera się na preferencjach i nawykach konsumentów. Chodzi o zakazanie praktyk „uzależniających lub skłaniających do nadmiernej konsumpcji” oraz szeroko pojętych działań, które zagrażają bezpieczeństwu Chin lub zakłócają porządek społeczny i gospodarczy w tym kraju.

Wdrożenie zmian będzie miało bardzo mocny wpływ na takich chińskich gigantów, jak ByteDance, Tencent Holdings i Kuaishou Technology.

Nowe przepisy mogą ponownie zaszkodzić także interesom koncernu Alibaba, ponieważ wykorzystuje on algorytmy do rekomendowania produktów kupującym. Kilka miesięcy temu władze Chin zablokowały największy w historii debiut giełdowy spółki powiązanej z tym koncernem. Dotkną one ponadto Apple, bowiem firma ta kieruje swoich użytkowników do niektórych produktów w swoim sklepie z aplikacjami.

Na celowniku są też Facebook i Google – oskarżane o udostępnianie wiadomości i filmów zwiększających polityczne antagonizmy i nasilających przemoc w społeczeństwie. Zarzuca się im również wykorzystywanie YouTube’a i Instagrama do manipulowania uwagą dzieci.

Wiele wskazuje na to, że w kwestii walki z technologicznymi monopolistami, Chiny mają na ten moment zdecydowaną przewagę nad Stanami Zjednoczonymi.

Autorstwo: Marcin Kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 4,86 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o