Wkrótce pierwszy oficjalny eksperyment geoinżynieryjny

Opublikowano: 06.12.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2475

Całkiem niedawno, naukowcy przedstawili wyniki swoich badań, w których wykazali, że geoinżynieria klimatu może być stosunkowo tania. Mowa jest o rozpylaniu aerozoli w atmosferze, które zwiększyłyby albedo Ziemi. Innymi słowy, metoda ta ma zwiększyć odbijalność promieni słonecznych celem obniżenia globalnej temperatury. Okazuje się, że historyczny eksperyment geoinżynieryjny może odbyć się już wkrótce.

Trzeba zaznaczyć, że naukowcy dotychczas badali temat najczęściej za pomocą symulacji komputerowych lub eksperymentów, które prowadzono na bardzo niewielką skalę. Zespół z Uniwersytetu Harvarda chce odmienić ten stan rzeczy.

Już w przyszłym roku może rozpocząć się projekt ScoPEx (Stratospheric Controlled Perturbation Experiment). Zakłada on wyniesienie balonu stratosferycznego na wysokość około 20 km nad poziomem morza. Naukowcy chcą tam rozpylać niewielkie ilości węglanu wapnia. Następnie balon będzie wykonywał loty w pobliżu sztucznie powstałej chmury i będzie analizować zachowanie rozpylonych cząsteczek. Projekt ScoPEx będzie kosztował 3 miliony dolarów (ponad 11 milionów złotych).

Eksperyment ten ma wykazać, czy rozpylanie aerozoli w stratosferze faktycznie pozwoli ochłodzić powierzchnię Ziemi. Naukowcy nie mają jednak pojęcia, czy taka ingerencja w klimat jest w ogóle bezpieczna. Dotychczasowe badania wykazały, że geoinżynieria, nawet jeśli obniży globalną temperaturę, może doprowadzić do poważnych zaburzeń klimatycznych. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda nie przejmują się tym zbytnio i zamierzają rozpocząć eksperyment, do którego przygotowują się już od kilku lat.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Nature.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. xc1256 06.12.2018 19:41

    CaCo3, hmmm… ogólnie nie szkodliwy i chyba chcą po cichu związać związki F- które od lat rozpylają. Ale nie myślcie, że jestem za rozpylaniem czegokolwiek w atmosferze…

  2. kuralol 06.12.2018 21:49

    Czym właściwie są te smugi jest przystępnie wyjaśnione tu: https://ligaswiata.blogspot.com/2018/12/smog-smugi-chemiczne-czyli-droga-do.html

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.