WJRO – Światowa Żydowska Organizacji Restytucji

Opublikowano: 28.01.2020 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1557

WJRO – to skrót Światowej Żydowskiej Organizacji  Restytucji. Na jej stronach można dowiedzieć się o strukturze, celach, sposobach ich realizacji jak również instytucjach wspierających ją. Organizacja dąży do realizacji roszczeń w zakresie odzyskania majątków żydowskich w Europie (poza Niemcami i Austrią). WJRO została założona przez wiodące organizacje żydowskie na świecie celem zajęcia się restytucją mienia żydowskiego jak też celem przypomnienia światu, że nadszedł czas naprawienia ogromnych krzywd materialnych wyrządzonych Żydom w Europie podczas holokaustu.

WJRO konsultuje i negocjuje z rządami i samorządami Europy Wschodniej i Środkowej sprawę zwrotu żydowskiej własności komunalnej i bezdziedzicznej prywatnej oraz wypłat pełnej rekompensaty w przypadkach, gdy odzyskanie majątku jest niemożliwe. WJRO pracuje na rzecz zwrotu własności prywatnej i rekompensaty dla ocalonych z holokaustu. Razem ze wspólnotami lokalnymi Żydów WJRO tworzy lokalne fundacje gromadzące dokumenty roszczeniowe i wdraża postępowania wspierające ocalałych i lokalne wspólnoty żydowskie.

Szczegółowa informacja według krajów obejmuje Białoruś, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Macedonię, Mołdawię, Czarnogórę, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię i Ukrainę.

Przy każdym kraju istnieje wykaz substancji będącej przedmiotem roszczeń opatrzony zdjęciami. Zainteresowani zachęcani są do nadsyłania swoich wspomnień rodzinnych, których przykłady zamieszczone są TUTAJ. Działalnością Fundacji Ochrony i Dziedzictwa Żydowskiego jest ogłaszanie przetargów na sprzedaż nieruchomości (patrz przetargi FODŻ).

Przeglądając dalej strukturę wspomnianych fundacji można zapoznać się z instytucjami wspierającymi, nazwanymi partnerami i przyjaciółmi, do których należą Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Friends of Jewish Heritage in Poland, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Fundacja PKO BP, Centrum Badań Holokaustu UJ, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, Fundacja From the Depth, Stowarzyszenie Nigdy Więcej,  Amerykańsko Żydowski Komitet Dystrybucji, Stowarzyszenie Tęcza w Kopinie, Centralny Zarząd Służby Więziennej, Gesher Galicia-most do Galicji, Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich, Związek Żydowskich Gmin Wyznaniowych i wiele innych.

Korzystając ze strony anglojęzycznej ograniczyłam się do skromnej porcji informacji dotyczącej Polski. Ten adres z jego zawartością powinien znać każdy, komu wydaje się, że jest dobrze poinformowany. Na pewno o koronowirusie.

Opracowanie i tłumaczenie: Jola
Na podstawie: WJRO.org.il
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.