Wirusy z epoki lodowcowej ożywione w laboratorium

Opublikowano: 29.11.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1741

Wirusy, które tkwiły w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie przez 48,5 tysiąca lat, zostały ożywione w laboratorium. Celem jest sprawdzenie, co nas czeka, gdy wieczna zmarzlina rozmarznie.

Wirusy wydobyte z głębokości szesnastu metrów z jeziora na Syberii, gdzie tkwiły od epoki lodowcowej, zostały ożywione w laboratorium. Naukowcy z Uniwersytetu Aix-Marseille we Francji badają je, aby dowiedzieć się, co może się stać, gdyby arktyczna wieczna zmarzlina rozmarznie Zidentyfikowali już trzynaście różnych typów i wariantów wirusów z rdzeni wiertniczych pobranych z dna jeziora. Niektóre z wirusów znaleziono zachowane w odchodach mamutów, a inne w tuszach wilków syberyjskich.

Najmłodszy typ wirusa zamarzł na Syberii 27 tys. lat temu, a najstarszy przed 48,5 tysiącem lat. Nigdy wcześniej nie udało się ożywić tak starego wirusa.

Istnieją obawy, że wraz z rozmarzaniem wiecznej zmarzliny Syberii, mogą powrócić choroby, które w przeszłości nękały ludzi i zwierzęta. Wyizolowane przez naukowców wirusy mogą zarażać i rozmnażać się w pierwotniakach, prostych organizmach, które żyją w glebie i wodzie.

„Ale jeśli te wirusy z przeszłości pozostają zakaźne po zamrożeniu przez tak długi czas, to będzie to dotyczyć również innych rodzajów wirusów” – mówi w wywiadzie dla magazynu „New Scientist” Jean-Michael Claverie, główny autor badania. W tym magazynie ukazał się artykuł o badaniach, ale nie został on jeszcze poddany recenzji.

Eksperymenty z ożywianiem prastarych wirusów brzmią w uszach opinii publicznej jako spore ryzyko. Naukowcy chcą jednak spróbować przewidzieć, co może się stać, gdy rozmarznie wieczna zmarzlina w Rosji i innych miejscach Arktyki. Skrywa ona bowiem szereg zamrożonych drobnoustrojów. I jeśli można je ożywić w laboratoriach, to być może naturalne procesy też mogłyby to zrobić.

Badania są wciąż na wczesnym etapie i wiele kwestii trzeba jeszcze zbadać, zanim cokolwiek będzie można zrobić z absolutną pewnością –mówią naukowcy. Mają oni nadzieję, że ich odkrycia pomogą w opracowaniu szczepionek i odpowiedzi, gdy te wirusy pojawią się ponownie wraz ze zmianami klimatycznymi.

Ostatnie badanie wydaje się pokazywać, że wieczna zmarzlina w kanadyjskiej Arktyce topnieje 70 lat wcześniej niż wcześniej sądzono. Naukowcy uważają, że jest to oznaka rosnącego tempa zmian klimatycznych.

Kiedy wieczna zmarzlina rozmarza, istnieje też ryzyko, że duża ilość gazów, w tym metan, które są związane w wiecznej zmarzlinie, zostanie uwolniona do atmosfery, a temperatury wzrosną, co doprowadzi do dalszego rozmarzania.

Wieczna zmarzlina powstaje tam, gdzie mróz utrzymuje się przez cały rok w powierzchniowej warstwie ziemi, niezależnie od tego, czy jest to gleba, osady czy skały. Wieczna zmarzlina może mieć grubość od kilku centymetrów do setek metrów. Latem ziemia rozmarza od góry i ta część nazywana jest warstwą aktywną.

Wieczna zmarzlina występuje głównie w arktycznych i wysokogórskich rejonach świata. Jej rozprzestrzenianie się zależy od pogody, ale wieczna zmarzlina szybko się wycofuje, gdy klimat się ociepla, tak jak teraz. Nastąpią duże zmiany w powierzchniowych warstwach ziemi. Zbocza gór stają się niestabilne i wzrasta prawdopodobieństwo osuwisk. Inną konsekwencją jest to, że podczas topnienia z wiecznej zmarzliny uwalniają się gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla (CO2) i metan (CH4).

Autorstwo: Monika Szewczuk
Na podstawie: Kjarninn.is
Źródło: IcelandNews.is


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Murphy 29.11.2022 12:47

    Dla takich ciekawskich powinno się ich podstawić pod ścianą i zobaczyć co się stanie jak pluton egzekucyjny pociągnie za spusty karabinów :\

  2. Murphy 29.11.2022 13:09

    Szykują Wuhan 2.0 ?

  3. radical3dom 29.11.2022 14:21

    Czy to Baba Wanga mówiła że będzie prawdziwa epidemia dopiero jak przyniosą wirusy ze zmarzliny do świata ludzi?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.