Wirusy bakteriofagowe mogą stać się nowymi antybiotykami

Opublikowano: 24.12.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1151

Bakteriofagi, wirusy infekujące bakterie, mogą być stosowane jako alternatywna opcja leczenia, jeśli antybiotyki zawiodą. Naukowcy z Leiden Institute for Biology zbadali strukturę i funkcję wirusa bakteriofaga, który może atakować bakterię Klebsiella pneumoniae. Jest to niepokojące dla WHO ze względu na jego oporność na antybiotyki.

Wkrótce minie 100 lat, odkąd Aleksander Fleming odkrył pierwszy antybiotyk, penicylinę. Od tego czasu antybiotyki stały się niewiarygodnie silniejsze, ale wiele bakterii stało się jeszcze silniejszych. Grupa naukowców z Leiden Institute of Biology bada bakteriofaga zdolnego do zwalczania Bacillus Friedlandera (Klebsiella pneumoniae).

Ta bakteria zwykle znajduje się w naszym przewodzie pokarmowym i może powodować uszkodzenia, jeśli rozprzestrzeni się na inne części ciała. Tam może powodować różne infekcje, takie jak zapalenie płuc i zapalenie dróg moczowych. Bacillus budzi niepokój WHO, ponieważ jest odporny na szereg antybiotyków. Jeśli nie da się pokonać bakterii konwencjonalnym antybiotykiem, warto spróbować „nastawić” na nią naturalnego wroga – wirusa. To właśnie próbują zrobić naukowcy. I są bliscy sukcesu.

Według WHO bakteria budzi niepokój, ponieważ staje się coraz bardziej oporna na antybiotyki. Terapia fagowa jest potencjalną alternatywą w walce z infekcjami bakteryjnymi, gdy antybiotyki są nieskuteczne. Naukowcy wykorzystali sztuczną sieć neuronową do zbadania bakteriofaga.

Na czubku bakteriofaga znajduje się złożona sieć ogonków, które odgrywają kluczową rolę w infekowaniu bakterii. Chociaż niewiele wiadomo o tym, jak działają te ogony, ich struktury są bardzo zróżnicowane. Zmapowaliśmy siedem takich struktur ogonowych. Następnie przeszkoliliśmy sieć neuronową na siedmiu przykładach, aby odróżnić struktury ogona innych fagów.

Naukowcy uważają, że specyficzny bakteriofag φKp24 jest całkiem zdolny do atakowania coli, ale ich plany są dużo bardziej ambitne. Problem z terapią fagową polega na tym, że bakteriofagi nie działają na wszystkie bakterie, nawet te należące do tego samego gatunku. Ale dzięki zrozumieniu, jak działa przynajmniej jeden bakteriofag, mamy nadzieję zrozumieć, jak działają inne i możemy leczyć nimi ludzi.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 24.12.2022 10:27

    Bakteriofagi to właściwie nanomaszyny. Widzieliście kiedyś zdjęcie z pod mikroskopu? Wygląda jak robot z odnużami. Jeszcze jeden dowód na to że życie zostało dokładnie ,,zaprojektowane,, A wirusy i bakteriofagi to ,,nadzorcy,, bakterii. Bez nich byłby chaos.

  2. Szwęda 24.12.2022 14:03

    Kiedy tylko zobaczyłem w tekście te trzy litery who od razu odechciało mi się to czytać!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.