Wirus pozamiatał branżę motoryzacyjną

Opublikowano: 31.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 930

Produkcja samochodów osobowych była w kwietniu o 99 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Polska wyprodukowała w tym miesiącu tylko 400 aut.

Jak donosi portal wnp.pl, Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o produkcji ważniejszych wyrobów przemysłowych. Jej spadek w większości grup towarów nie jest żadnym zaskoczeniem, jednak skala zapaści niektórych branż szokuje. Największe spadki zanotował przemysł motoryzacyjny. Produkcja samochodów osobowych była o 99 proc. mniejsza niż w kwietniu 2019 roku i prawie 98 proc. mniejsza niż w marcu. Także inne motoryzacyjne działy gospodarki skutki pandemii mocno pokiereszowały. Produkcja silników spalinowych do pojazdów zmniejszyła się o 97,5 proc., a samochodów ciężarowych i ciągników drogowych o 91,5 proc. Pociągnęło to za sobą wielki zjazd w branży oponiarskiej.

Spośród 299 wyrobów i grup asortymentowych w kwietniu 2020 r. produkcja wytworzona dla 217 pozycji była niższa niż w kwietniu 2019 r. Oprócz branży motoryzacyjnej bardzo mocno ucierpiały również branże meblarska i odzieżowa.

Mocno poszkodowaną branżą – także za sprawą zamkniętych kanałów dystrybucji, chociaż prace wstrzymały również szwalnie – jest „odzież i tekstylia”. W działach odzież oraz skóry i wyroby ze skór wyprawionych nastąpił spadek produkcji m.in. kostiumów i kompletów damskich (o 95,8 proc.), bluzek i bluzek koszulowych damskich (o 81,9 proc.), obuwia z wierzchami ze skóry (o 75 proc.), koszul męskich (o 74,3 proc.), spodni damskich (o 71,2 proc.), odzieży wierzchniej męskiej (o 59,7 proc.), spodni męskich (o 57,6 proc.). Spadła również produkcja w tekstyliach. Chodników wyprodukowano zaś o 79,5 proc. mniej niż rok wcześniej, produkcja przędzy lnianej spadła o 73,6 proc., a dywanów – o 67,9 proc.

Zdjęcie: Viernest (CC BY 2.0)
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.