Wirus pozamiatał branżę motoryzacyjną

Opublikowano: 31.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1072

Produkcja samochodów osobowych była w kwietniu o 99 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Polska wyprodukowała w tym miesiącu tylko 400 aut.

Jak donosi portal wnp.pl, Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o produkcji ważniejszych wyrobów przemysłowych. Jej spadek w większości grup towarów nie jest żadnym zaskoczeniem, jednak skala zapaści niektórych branż szokuje. Największe spadki zanotował przemysł motoryzacyjny. Produkcja samochodów osobowych była o 99 proc. mniejsza niż w kwietniu 2019 roku i prawie 98 proc. mniejsza niż w marcu. Także inne motoryzacyjne działy gospodarki skutki pandemii mocno pokiereszowały. Produkcja silników spalinowych do pojazdów zmniejszyła się o 97,5 proc., a samochodów ciężarowych i ciągników drogowych o 91,5 proc. Pociągnęło to za sobą wielki zjazd w branży oponiarskiej.

Spośród 299 wyrobów i grup asortymentowych w kwietniu 2020 r. produkcja wytworzona dla 217 pozycji była niższa niż w kwietniu 2019 r. Oprócz branży motoryzacyjnej bardzo mocno ucierpiały również branże meblarska i odzieżowa.

Mocno poszkodowaną branżą – także za sprawą zamkniętych kanałów dystrybucji, chociaż prace wstrzymały również szwalnie – jest „odzież i tekstylia”. W działach odzież oraz skóry i wyroby ze skór wyprawionych nastąpił spadek produkcji m.in. kostiumów i kompletów damskich (o 95,8 proc.), bluzek i bluzek koszulowych damskich (o 81,9 proc.), obuwia z wierzchami ze skóry (o 75 proc.), koszul męskich (o 74,3 proc.), spodni damskich (o 71,2 proc.), odzieży wierzchniej męskiej (o 59,7 proc.), spodni męskich (o 57,6 proc.). Spadła również produkcja w tekstyliach. Chodników wyprodukowano zaś o 79,5 proc. mniej niż rok wcześniej, produkcja przędzy lnianej spadła o 73,6 proc., a dywanów – o 67,9 proc.

Zdjęcie: Viernest (CC BY 2.0)
Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 4,83 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o