Winnetou ma umacniać stereotypy o rdzennej ludności

Opublikowano: 26.08.2022 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 734

Niemieckie wydawnictwo Ravensburger postanowiło wycofać ze sprzedaży dwie książki towarzyszące premierze filmu „Młody Winnetou”. Firma uznała bowiem, że produkcja przedstawia stereotypowy obraz rdzennej ludności i jest oparta o „rasistowskie uprzedzenia i kolonialną narrację”. Krytycy tego posunięcia uważają natomiast Winnetou za postać będącą od wielu lat wzorem dla niemieckiej młodzieży.

Premiera najnowszego filmu o przygodach młodego wodza indiańskiego plemienia Apaczów miała miejsce 11 sierpnia. W Niemczech towarzyszyło jej również wydanie dwóch książek poświęconych postaci „Młodego Winnetou”. Ostatecznie z księgarni za naszą zachodnią granicą zniknęły właściwie wszystkie publikacje na temat bohatera wykreowanego przez pisarza Karola Maya.

Wydawnictwo Ravensburger ogłosiło bowiem, że wspomnianymi książkami „zraniono uczucia innych osób”. Zdaniem wielu użytkowników internetu miały one przedstawiać „uromantyczniony obraz z wieloma stereotypami”, a nie prawdę o ucisku rdzennych mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Podobne zarzuty stawiano zresztą producentom samego filmu. Krytycy produkcji twierdzili mianowicie, że wykorzystano w niej „rasistowskie uprzedzenia i kolonialną narrację”, zaś podzieleni w tej sprawie byli również jej recenzenci.

Wycofanie ze sprzedaży książek poświęconych Winnetou uznali za absurd chadeccy i liberalni niemieccy politycy. Podkreślili, że wiele pokoleń Niemców wychowało się na publikacjach Maya, uznając indiańskiego wodza za wzór do naśladowania. Wiceprzewodniczący Bundestagu Wolfgang Kubicki z liberalnej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) skrytykował dodatkowo pochylanie się nad każdym przypadkiem „przytłoczenia kulturowego”.

Na podstawie: MSN.com, DW.com, PolskiObserwator.de
Źródło: Autonom.pl

1

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.