Wilgoć powietrza jako odnawialne źródło energii

Opublikowano: 24.09.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1477

W obszarze konwersji energii naukowcy zanotowali przełomowe osiągnięcie, opracowując generator elektryczny, który zdobywa energię z wilgoci atmosferycznej za pomocą polioksometalanów (POM), krocząc nieprzerwanie ku zrównoważonej produkcji energii elektrycznej. Owa innowacyjna technologia przeszczepia harmonię w obszarze wykorzystania energii o niższej jakości, obiecując transformację w spojrzeniu na wykorzystanie naturalnych zasobów.

Ostatnie badania, opublikowane w czasopiśmie „Nano Research”, koncentrowały się na zadaniu rozwiązania problemu niespójności w wydajności urządzeń konwertujących energię. Fundamentalnym wyzwaniem, z jakim naukowcy się zetknęli, była niedobór materiałów przeznaczonych specjalnie do ekstrakcji energii z wilgoci atmosferycznej. W odpowiedzi na ten impas zwrócili uwagę na polioksometalany, materiały nanoskalowe o wyjątkowych właściwościach.

POM to wszechstronne nieorganiczne materiały molekularne, które wykazują zdolność do samoorganizacji w mikroporowate struktury, umożliwiające akumulację wilgoci atmosferycznej. Są one ekologiczne i wykazują znaczną stabilność w różnorodnych warunkach. Właściwości te czynią nanomateriały oparte na POM idealnymi kandydatami do efektywnego wykorzystania wilgoci atmosferycznej.

Drużyna naukowa stworzyła organiczne klastry poliksoanionowe amonu z POM i zintegrowała je z cienkowarstwowymi generatorami energii z mikroporami. Owocujące generatory demonstrują imponującą stabilność, utrzymując ciągłe napięcie 0,68 V w szerokim zakresie wilgotności powietrza — od 10% do 90%.

Mechanizm operacyjny opisywanego generatora oparty na POM zależy od spontanicznego absorbowania wilgoci atmosferycznej przez nanoklastry POM przez mikropory w membranie. Ten proces indukuje niejednorodny rozkład i kierunkowy ruch jonów, generując ciągły sygnał elektryczny. Generator prezentował wysoce stabilne i efektywne zbieranie naturalnej wilgoci atmosferycznej.

Niniejsze rewolucyjne odkrycie rozszerza horyzonty w kontekście wykorzystania energii o niższej jakości, dostarczając nowych perspektyw w zakresie chemii polioksometalanów. Profesor Weilin Chen z Wydziału Chemii Northeast Normal University eluciduje: „Pragnęliśmy zinterpretować proces konwersji energii wilgoci atmosferycznej w energię elektryczną oraz zidentyfikować rolę polioksometalanów w generacji energii z wilgoci atmosferycznej”.

Implikacje tego badania są znaczące. Potencjał wykorzystania wilgoci atmosferycznej jako źródła ciągłej energii elektrycznej przedstawia zrównoważone rozwiązanie do zasilania różnorodnych urządzeń i systemów. Włada potencjałem, aby zrewolucjonizować sektor energii odnawialnej i skłonić nas ku bardziej zrównoważonej przyszłości.

Doktor Sarah Johnson, ekspert w obszarze technologii konwersji energii, określa wagę tego odkrycia następująco: „Rozwój generatora energii wykorzystującego wilgoć atmosferyczną stanowi znaczący przełom w dziedzinie energii odnawialnej. Prezentuje on obiecujący sposób wykorzystania nisko-wartościowej energii i może znacząco przyczynić się do naszych starań o osiągnięcie przyszłości zrównoważonej energii”.

W miarę jak naukowcy nieustannie eksplorują nowe metody wykorzystania środowiska naturalnego dla generacji energii elektrycznej, generator wilgotności atmosferycznej POM stanowi przełomowe rozwiązanie. Jego unikatowa zdolność do nieprzerwanego wydobycia energii elektrycznej z wilgoci atmosferycznej rozpoczyna nowy rozdział w zrównoważonej produkcji energii.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.