Wikipedia – operacja dezinformacja

Opublikowano: 11.03.2020 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 739

Wikipedia, internetowa wiedza o wszystkim – tak często określany jest jeden z największych portali na świecie. Wikipedia jest powszechnie uważana za otwartą, przejrzystą i przede wszystkim niezawodną encyklopedię online. Czy aby na pewno?

W rzeczywistości angielska Wikipedia z 9 miliardami odsłon stron na miesiąc jest zarządzana przez zaledwie 500 aktywnych administratorów, których prawdziwa tożsamość w wielu przypadkach pozostaje nieznana. Co więcej, badania wykazały, że 80% wszystkich treści Wikipedii jest pisanych przez zaledwie 1% wszystkich redaktorów Wikipedii , co ponownie stanowi zaledwie kilkaset w większości nieznanych osób.

Oczywiście taka nieprzejrzysta i hierarchiczna struktura jest podatna na korupcję i manipulacje, a notorycznie „opłacani redaktorzy” zatrudnieni przez korporacje to tylko jeden przykład. Rzeczywiście, już w 2007 r. Naukowcy odkryli, że pracownicy CIA i FBI redagowali artykuły z Wikipedii dotyczące kontrowersyjnych tematów, w tym wojny w Iraku i więzienia wojskowego w Guantanamo.

Również w 2007 r. Naukowcy odkryli, że jeden z najbardziej aktywnych i wpływowych administratorów angielskiej Wikipedii, zwany „Slim Virgin”, był w rzeczywistości byłym brytyjskim informatorem wywiadu. Niedawno inny redaktor Wikipedii pod fałszywym nazwiskiem „Philip Cross” okazał się powiązany z wywiadem brytyjskim, a także kilkoma dziennikarzami głównego nurtu mediów.

W Niemczech jeden z najbardziej agresywnych redaktorów Wikipedii został ujawniony , po dwuletniej bitwie prawnej, jako polityczny agent, który wcześniej służył w armii izraelskiej jako wolontariusz zagraniczny.

Nawet w Szwajcarii niezidentyfikowani pracownicy rządowi zostali przyłapani na wybielaniu wpisów Wikipedii na temat szwajcarskich tajnych służb tuż przed publicznym referendum na temat agencji. Wiele z tych osób z Wikipedii edytuje artykuły prawie przez cały dzień i każdego dnia, co wskazuje , że są to albo osoby bardzo oddane, albo w rzeczywistości prowadzone przez grupę ludzi.

Ponadto artykułów edytowanych przez te osoby nie można łatwo zmienić, ponieważ wspomniani wyżej administratorzy zawsze mogą cofnąć zmiany lub po prostu całkowicie zablokować nieposłuszeństwo użytkownikom.

Wydaje się, że głównym celem tych tajnych kampanii jest popychanie zachodniego i izraelskiego stanowiska rządowego przy jednoczesnym niszczeniu reputacji niezależnych dziennikarzy i polityków.

Artykuły najbardziej dotknięte tego rodzaju manipulacjami obejmują tematy polityczne, geopolityczne i niektóre historyczne, a także biografie nonkonformistycznych naukowców, dziennikarzy i polityków.

Być może nic dziwnego, że założyciel Wikipedii Jimmy Wales, przyjaciel byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony’ego Blaira i „młody lider” forum Davos, wielokrotnie bronił tych operacji.

Źródło: Orwellsky.blogspot.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. rici 11.03.2020 13:17

    Dla mnie Wikipedia jest pozyteczna, sluzy mi jako podreczny slownik. Choc musze przyznac, ze jak szukam jakiegos tematu na wikipedii, a nastepnie wlaczam na inny jezyk, i czytam to, to widze horendalne roznice, miedzy jednym tekstem a drugim.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.