Więźniu – zamianę narządy lub szpik kostny na wolność!

Opublikowano: 12.02.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1614

W legislaturze stanu Massachusetts wprowadzono ustawę, która proponuje umożliwienie więźniom zmiany narządów lub szpiku kostnego w celu zmniejszenia wymiaru kary. Autorzy inicjatywy (obaj Demokraci) uważają, że zwiększy to liczbę dawców narządów w państwie, czemu sprzeciwiają się etycy. W ich opinii państwo będzie eksploatować jednostki już bezbronne. Ich zdaniem darowizna powinna być całkowicie dobrowolna i nie powinna być stymulowana, zwłaszcza w odniesieniu do sankcji karnych.

Projekt ustawy, który stworzyłby program dawstwa szpiku kostnego i narządów, został przedstawiony przez demokratycznych posłów Carlosa Gonzaleza i Judith Garci. Jeśli zostanie zatwierdzony, pozwoli więźniom na skrócenie kary od 60 dni do maksymalnie 12 miesięcy w zamian za oddanie np. nerki lub kawałka wątroby. Zezwolenie więźniom na oddawanie narządów „przywróci ich cielesną autonomię” i złagodzi kryzys związany z niedoborem narządów w Massachusetts, twierdzą autorzy dokumentu. Prawie 4 tys. mieszkańców stanu znajduje się na liście oczekujących na przeszczep organów.

Nie każdy więzień może automatycznie zostać dawcą. Zgodnie z projektem, specjalna komisja wybierze więźnia na podstawie jego zgodności z wymaganiami i potrzebami. W selekcję wezmą udział eksperci medyczni i prawnicy. W USA więźniowie mogą oddawać swoje nerki członkom rodziny, ale w Massachusetts i niektórych innych stanach nie ma oficjalnego procesu w tym zakresie.

„Ustawa porusza kilka kwestii etycznych” – napisał Franklin Miller, badacz z National Institutes of Health, napisał na swoim blogu. Zachęta do złagodzenia wyroku w zamian za organ może być postrzegana jako łapówka i zachowanie przymusowe. Taka polityka może wykorzystywać więźniów, którzy są zainteresowani zmniejszeniem swoich wyroków.

Daniel Allen, dyrektor Harvard Edmond and Lily Safra Center for Ethics i były kandydat na gubernatora Massachusetts, powiedział, że dawstwo narządów powinno być czysto dobrowolne, bez powiązania z sankcjami karnymi i możliwością wpływania na nich poprzez darowiznę.

„Ustawa może również zaostrzyć niesprawiedliwość rasową i nierówności” – powiedział Brandon Paradise, profesor prawa w Rutgers Law School. Spośród około 10 tys. osób przebywających w więzieniach w Massachusetts, czarni stanowią 28%, a Latynosi 29%. Grupy te stanowią odpowiednio 9% i 13% populacji stanu. Oznacza to, że osoby kolorowe są więzione w państwie dwa razy częściej niż biali.

Nie jest jeszcze jasne, czy projekt ma szansę stać się normą prawa. Zarówno ustawodawcy, jak i krytycy zgadzają się, że osoby uwięzione powinny mieć możliwość oddawania szpiku kostnego lub narządów, jeśli zdecydują się to zrobić z własnej woli. Ale takie decyzje nie mogą być stymulowane, mówią eksperci. Dyskusja właśnie się rozpoczęła. Należy jednak pamiętać, że Massachusetts jest najbardziej liberalnym stanem w Stanach Zjednoczonych, Demokraci są w nim historycznie bardzo mocni (przedstawiciele Partii Demokratycznej przedstawili ustawę). Stan ten jako pierwszy w kraju w 2004 r. zalegalizował rejestrację małżeństw jednopłciowych. Może więc pozwolić więźniom na zmianę narządów w celu wcześniejszego zwolnienia, jeśli sami nie mają nic przeciwko.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 12.02.2023 16:09

    Ale o co biega? Chinole to robią, to oni też chcą…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.