Więzienie za nękanie lokatorów

Opublikowano: 10.08.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 331

Lokatorzy będą mieć nowa broń w walce z kamienicznikami. W piątek senatorowie głosowali nad nowelizacją zapisu w kodeksie karnym i prawie budowlanym. Zwiększa on ochronę lokatorów przed bezwzględnymi właścicielami kamienic.

Przegłosowana zmiana wprowadza nowy typ przestępstwa, stosowania wobec kogoś „innej przemocy, niż bezpośrednia” dla zmuszenia go do określonego działania lub zaniechania działania. Takie przestępstwo zagrożone będzie karą trzech lat pozbawienia wolności. Obecnie w “Kodeksie karnym” jest zapis, że karze do trzech lat więzienia może podlegać ten, kto stosuje przemoc lub groźbę wobec osoby dla zmuszenia jej do określonego działania. Jednak sformułowanie „wobec osoby”, sądy traktują dosłownie i sankcjonują jedynie bezpośrednie, fizyczne naciski. Działania pośrednie uchodziły dotychczas bezkarnie.

Przesłana do senatu sejmowa propozycja zakłada, aby w “Kodeksie karnym” doprecyzować, że karze do trzech lat więzienia podlega także ten, kto „stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego”.

Dodano również zapis, nakładający na kamieniczników nowy obowiązek w przypadku umyślnej dewastacji budynków mieszkalnych, jak miało to miejsce np. na ulicy Stolarskiej w Poznaniu. Zgodnie z nim budynki powinny być poddawane kontroli w przypadku zgłoszenia przez lokatorów dokonania „nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszeń”. W razie stwierdzenia takich naruszeń, których charakter uniemożliwia lub znacznie utrudnia użytkowanie w celach mieszkalnych, organ nadzoru budowlanego nakazuje przywrócenie stanu poprzedniego. Decyzja ta podlega natychmiastowemu wykonaniu.

Założeniem pomysłodawców ustawy jest zwiększenie ochrony lokatorów. Budynki z mieszkaniami komunalnymi są kupowane lub „odzyskiwane” z zamiarem modernizacji i ponownej sprzedaży lub by po wyburzeniu postawić nowy budynek na atrakcyjnej działce. Przypadki ich nękania przez właścicieli kamienic nie są już zjawiskiem marginalnym. Wyłączanie prądu, ogrzewania czy wody, zamurowywanie drzwi, wyjmowanie okien, zastraszanie mieszkańców – to często stosowane oręże w walce o pozbycie się mieszkańców, zwane popularnie „czyszczeniem”. Dotychczas lokatorzy nie mieli żadnych czy prawie żadnych możliwości obrony przed tym procederem, teraz ma się to zmienić.

Autorstwo: PJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
8pasanger
Użytkownik

Znowu pozorne ruchy…Przepisy o stalkingu i art.191 kk Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia Groźba bezprawna to nie tylko groźba karalna ale tez grożenie np.zniszczeniem samochodu,zgwałceniem córki/żony dają wystarczająco duże pole do działania.Podobnie gdyby prokuratorzy chcieli to mogą nakazywać podłączenie wody,czy gazu na czas trwania postępowania.Jak prokuratorzy będą dalej wszystko tak umarzać i odmawiać wszczęcia postępowania jak uporczywie robią to obecnie(zwykle musi powstać sporo reportaży zarówno w prasie jak i w tv, żeby prokuratura kiwnęła palcem-wcześniej ignorują dziesiątki zawiadomień od ludzi) Kluczem jest to, że prokuratorzy nie chcą chcieć. Biznes ma 10-krotną przebitkę(czasem lepszą)i byłby do ukrócenia w 2 miesiące gdyby władza chciała.Zajmują się tym biznesem byli gliniarze i SB-cy i widać, że mają ,,plecy” gdyby ich nie mieli wylądowaliby w pierdlu maksymalnie po 3 tygodniach działalności.