Więzienie za całusa poruszyło całą Tunezją

Opublikowano: 21.10.2017 | Kategorie: Prawo, Seks, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 299

„Afera całusa”, jak ją wszyscy nazywają w Tunezji, skończyła się właśnie wyrokiem Sądu Apelacyjnego. Ten obniżył nieco wymierzone kary, ale i tak skazał na więzienie parę, która obejmowała się w samochodzie. Dawno w północnej Afryce nie doszło do tak burzliwej, społecznej dyskusji obyczajowej.

Na początku tego miesiąca kilku policjantów nakryło pewnego Francuza pochodzenia algierskiego, który obejmował się z Tunezyjką. Wersje obu stron znacznie się różnią. Para zapewnia, że nawet się nie całowała, podczas gdy dwóch policjantów twierdzi, że byli nago i kochali się. Trzeci policjant tego nie widział, ale utrzymuje, że doszło do pocałunku. Rozbieżności w zeznaniach policjantów sprawiły, że w apelacji obniżono im kary do 4 miesięcy więzienia dla mężczyzny (kłócił się z policjantami) i 2 miesięcy dla kobiety.

Sprawa, dzięki portalom społecznościowym, od początku nabrała skali krajowej, by wkrótce zyskać wielkie zainteresowanie arabskiej Afryce. Pary broniło aż 10 adwokatów, każdy bezpłatnie, tylko po to, by w sztywniejącej obyczajowo Tunezji (pod wpływem ugrupowań religijnych) wybronić parę przed więzieniem. Sala sądowa nie była w stanie pomieścić mediów, aż sąd postanowił rozpatrywać ją w trybie niejawnym.

“Ta sprawa skupia w sobie niemal wszystkie problemy wymiaru sprawiedliwości i policji w krajach arabskich. Nadużycia władzy, brak szacunku dla obywateli i ich praw, gwałcenie wolności osobistych” – mówiła mediom Nadia Chaabane, była deputowana, członkini jednego ze stowarzyszeń, które powstały, by głośno poprzeć parę oskarżoną o „naruszenie dobrych obyczajów”.

W internecie Tunezyjczycy reagowali b. żywiołowo. Wiele znanych osobistości, w tym polityków, zaczęło publikować zdjęcia, na których całują swoje partnerki, a petycja na rzecz uwolnienia kochanków zebrała w ciągu kilku dni ponad 50 tys. podpisów.

Tunezja zezwoliła w tym roku na małżeństwa Tunezyjek z niemuzułmanami, jak też obiecała skończyć z „testami analnymi” podejrzanych o homoseksualizm, jednak generalnie konserwatyzm w kwestiach obyczajowych trzyma się mocno. „Afera całusa” pokazała opór społeczny przeciw temu zjawisku.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o