Liczba wyświetleń: 718
1 maja 2013 roku indonezyjska policja otworzyła ogień do 50-osobowego zgromadzenia, które zawiązało się w Biak w celu publicznego wywieszenia niepodległościowej flagi Papui Zachodniej. Powodem siłowego rozpędzenia manifestacji było uznanie jej za „działalność separatystyczną” zagrażającą integralności Indonezji. Raporty wskazują, że w wyniku policyjnej reakcji co najmniej dwie osoby zostały ranne. Jedną z nich był Jantje Wamaer, postrzelony w kolano. Wśród aresztowanej szóstki obok Wamaera znaleźli się Yohanes Boseren, Yoseph Arwakon, Markus Sawias, George Syors Simyapen, a także Oktovianus Warnares, który podobno prowadził ceremonię.
Szóstkę mężczyzn osadzono w więzieniu za zdradę na postawie art. 106 indonezyjskiego kodeksu karnego, a także za rzekome posiadanie amunicji i materiałów wybuchowych na mocy ustawy o stanie wyjątkowym 12/1951. Działacze jednak twierdzą, że dowody obciążające ich za ten drugi czyn – posiadanie 49 pocisków i trzy kartony bomb domowej roboty – zostały im podstawione przez policję Biak/Numfor w trakcie trwającego przez dwa miesiące dochodzenia.
Rzecznicy praw człowieka poinformowali, że Yohanes Boseren, który został pobity po aresztowaniu, wykazuje obecnie oznaki poważnej choroby psychicznej i mimo tych oznak nie otrzymał żadnej pomocy medycznej, oprócz incydentalnej wizyty w szpitalu psychiatrycznym, która zakończyła się szybkim powrotem do więzienia w Biak. Prawnicy złożyli do prokuratury i administracji więziennej wniosek o uwolnienie Boserena ze względów humanitarnych, ale apel nie spotkał się z pozytywną odpowiedzią. Więziona szóstka była trzymana w zamknięciu bez reprezentacji prawnej przez pół roku, do czasu aż ich sprawą zajęli się prawnicy z Jayapury specjalizujący się w kwestiach praw człowieka. Przeszkody finansowe uniemożliwiały zatrzymanym 1 maja 2013 roku zaciągnięcie porady prawnej. Większość ze szóstki działaczy jest rolnikami i nie może sobie pozwolić na nabycie osobistych usług prawniczych. W grudniu 2013 roku organizacja TAPOL ponowiła apel o uwolnienie Yohanesa Boserena i zamieściła wzór listu oraz adresy do jednostek decyzyjnych, mogących walnie przyczynić się do pozytywnego rozpatrzenia wniosku.
Jak pomóc Yohanesowi Boserenowi? Dowiesz się klikając TUTAJ.
Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie:.papuansbehindbars.org, tapol.org
Dla „Wolnych Mediów”