Więzień polityczny Yohanes Boseren

Opublikowano: 30.01.2014 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 594

1 maja 2013 roku indonezyjska policja otworzyła ogień do 50-osobowego zgromadzenia, które zawiązało się w Biak w celu publicznego wywieszenia niepodległościowej flagi Papui Zachodniej. Powodem siłowego rozpędzenia manifestacji było uznanie jej za „działalność separatystyczną” zagrażającą integralności Indonezji. Raporty wskazują, że w wyniku policyjnej reakcji co najmniej dwie osoby zostały ranne. Jedną z nich był Jantje Wamaer, postrzelony w kolano. Wśród aresztowanej szóstki obok Wamaera znaleźli się Yohanes Boseren, Yoseph Arwakon, Markus Sawias, George Syors Simyapen, a także Oktovianus Warnares, który podobno prowadził ceremonię.

Szóstkę mężczyzn osadzono w więzieniu za zdradę na postawie art. 106 indonezyjskiego kodeksu karnego, a także za rzekome posiadanie amunicji i materiałów wybuchowych na mocy ustawy o stanie wyjątkowym 12/1951. Działacze jednak twierdzą, że dowody obciążające ich za ten drugi czyn – posiadanie 49 pocisków i trzy kartony bomb domowej roboty – zostały im podstawione przez policję Biak/Numfor w trakcie trwającego przez dwa miesiące dochodzenia.

Rzecznicy praw człowieka poinformowali, że Yohanes Boseren, który został pobity po aresztowaniu, wykazuje obecnie oznaki poważnej choroby psychicznej i mimo tych oznak nie otrzymał żadnej pomocy medycznej, oprócz incydentalnej wizyty w szpitalu psychiatrycznym, która zakończyła się szybkim powrotem do więzienia w Biak. Prawnicy złożyli do prokuratury i administracji więziennej wniosek o uwolnienie Boserena ze względów humanitarnych, ale apel nie spotkał się z pozytywną odpowiedzią. Więziona szóstka była trzymana w zamknięciu bez reprezentacji prawnej przez pół roku, do czasu aż ich sprawą zajęli się prawnicy z Jayapury specjalizujący się w kwestiach praw człowieka. Przeszkody finansowe uniemożliwiały zatrzymanym 1 maja 2013 roku zaciągnięcie porady prawnej. Większość ze szóstki działaczy jest rolnikami i nie może sobie pozwolić na nabycie osobistych usług prawniczych. W grudniu 2013 roku organizacja TAPOL ponowiła apel o uwolnienie Yohanesa Boserena i zamieściła wzór listu oraz adresy do jednostek decyzyjnych, mogących walnie przyczynić się do pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

Jak pomóc Yohanesowi Boserenowi? Dowiesz się klikając TUTAJ.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie:.papuansbehindbars.org, tapol.org
Dla „Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.