Wietnam zawiesił ratyfikację porozumienia TPP

Opublikowano: 18.11.2016 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 598

Wietnam zawiesił ratyfikację umowy o Partnerstwie Transpacyficznym (TPP) po zmianach, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych, donosi agencja Reuters powołując się na premiera kraju.

„Stany Zjednoczone poinformowały o wstrzymaniu przekazania umowy o TPP do parlamentu, tak więc teraz nie ma wystarczających warunków do tego, aby Wietnam wysłał to porozumienie do ratyfikacji” — powiedział Nguyen Xuan Phuc na posiedzeniu parlamentu Wietnamu.

Biały Dom pod koniec ubiegłego tygodnia podjął decyzję o wstrzymaniu procesu ratyfikacji TPP w Kongresie, pozostawiając kontynuację debaty nowej administracji Donalda Trumpa.

Porozumienie o szerokiej strefie wolnego handlu w regionie Azji i Pacyfiku, przygotowywane pod kierownictwem USA od kilku lat, w lutym zostało podpisane przez przedstawicieli 12 krajów: USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Singapuru, Malezji, Brunei, Wietnamu, Japonii, Meksyku, Chile i Peru. Na państwa pacyficzne przypada 40% światowej gospodarki i jedna trzecia handlu międzynarodowego.

Przygotowanie i podpisanie dokumentu były ważnym elementem azjatyckiej polityki administracji prezydenta USA Baracka Obamy. Podczas kampanii wyborczej Donald Trump wielokrotnie kwestionował cel istnienia TPP.

W związku z tym prezydent Peru Pedro Kuczynski w weekend oświadczył o możliwości zastąpienia porozumienia o TTP innym analogicznym dokumentem, ale bez udziału Stanów Zjednoczonych.

Według peruwiańskiego lidera byłoby lepiej podpisać porozumienie między krajami Azji i regionu Pacyfiku, włączając Chiny i Rosję.

Szef Trybunału Konstytucyjnego Rosji Walerij Zorkin jeszcze wiosną zaznaczał, że tworzone przez Stany Zjednoczone handlowe partnerstwa w istocie zastępują WTO, pozbawiając przy tym kraje uczestniczące suwerenności i wykreślając osiągnięcia światowego prawa.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.