Wielorybnicy kontra turyści

Opublikowano: 12.05.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1440

Na Islandii rozpoczął się wywołujący co roku wiele kontrowersji sezon polowań na wieloryby. Jednak firmy zajmujące się usługami turystycznymi, związanymi z oglądaniem wielorybów, wyraziły już duże niezadowolenie.

Jak donosi mbl.is, już pierwszy wieloryb karłowaty został w tym roku upolowany. Kwota połowowa obejmuje jeszcze 49 zwierząt, które mogą zostać złapane w zatoce Faxaflóa, w okolicach Reykjaviku. Ponadto w tym roku, począwszy od czerwca rozpocznie się akcja poławiania finwali, które są wymienione jako gatunek zagrożony. Firmy poławiające wieloryby będą mogły zabić 154 finwale.

Z tych informacji cieszą się chyba tylko wielorybnicy.

Rannveig Grétarsdóttir przedstawicielka i dyrektorka firmy turystycznej Elding, która oferuje wycieczki na zwiedzanie wielorybów, powiedziała dziennikarzom, że w tym sezonie letnim Islandia będzie miała bardzo dużo turystów. Według niej tak dobrze rosnąca branża jaką jest turystyka, nie idzie w parze z wielorybnictwem. Rannveig uważa, że prowadzenie polowań na wieloryby w tej samej zatoce co odbywają się wycieczki na oglądanie tych zwierząt ma bardzo negatywny wpływ na turystykę. Zabijanie tych zwierząt doprowadza do tego, że finwale i płetwale karłowate boją się zbliżać do łodzi i je unikają.

W ubiegłym roku, Rannveig podała ten sam argument w rozmowie z Grapevine, dodając, że szanse zobaczenia wieloryba w zatoce Faxaflóa maleją właśnie z powodu połowów.
„W północnej Islandii płetwale karłowate były dosłownie wszędzie” dodała mówiąc, że sytuacja ta uległa jednak zmianie od czasu kiedy rozpoczęto poławiać tam wieloryby. Z tego powodu teraz prawie nie widzi się żadnych wielorybów karłowatych w Húsavíku, a wynika to z tego, że tam także prowadzone są polowania na te zwierzęta.

Źródło: Iceland News Polska


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.