Wieloletnie wyroki dla agentów reżimu Pinocheta

Opublikowano: 25.10.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1310

Chilijski Sąd Najwyższy skazał na kary wieloletniego więzienia 19 byłych agentów Narodowej Dyrekcji Wywiadu (DINA), uznanych winnymi porwania, torturowania i zamordowania braci Carlosa i Aldo Perezów w okresie dyktatury gen. Augusto Pinocheta.

Perezów, będących członkami Ruchu Rewolucyjnej Lewicy (MIR), aresztowano we wrześniu 1974 roku. Przeprowadzone śledztwo pozwoliło ustalić, że Carlos został 10 września zatrzymany w swoim biurze przez funkcjonariuszy Wojskowej Służby Wywiadu (SIM), którzy następnie przekazali go do tajnego więzienia DINA o nazwie „Ollague”. Tam był bity i torturowany, co miało zmusić go do przyznania się do stawianych mu zarzutów i ujawnienia informacji o miejscach pobytu oraz działalności innych członków jego organizacji. Aldo Perez został uprowadzony przez agentów DINA niecałe dwa tygodnie po bracie. Podobnie jak Carlos wylądował w tajnej katowni, gdzie był torturowany i ostatecznie został zamordowany.

Później, aby ukryć prawdę o zamordowaniu braci Perez i wielu innych działaczy lewicy, chilijska tajna policja przeprowadziła dezinformacyjną operację „Colombo”. Z pomocą współpracujących z reżimem gen. Pinocheta dyktatur brazylijskiej i argentyńskiej rozpowszechniano w zagranicznych mediach informacje, jakoby zamordowani byli w rzeczywistości partyzantami, którzy zginęli walcząc zbrojnie poza granicami Chile lub zostali zabici w wewnętrznych porachunkach przez własnych towarzyszy.

W sprawie trójki funkcjonariuszy: Césara Manríqueza Bravo, Pedro Octavio Espinozy i Miguela Krassnoffa Martchenki, uznanych za głównych sprawców mordu na braciach Perez, chilijski Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyroki 12 lat więzienia wydane przez Sąd Apelacyjny w Santiago. Czternastu innych agentów DINA usłyszało wyroki dziesięciu lat pozbawienia wolności, a dwójka – pięciu lat.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.