Wielkanocny strajk na kolei sparaliżował Portugalię

Opublikowano: 03.04.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Nie będzie podwyżek? A zatem będzie strajk. Tak wyglądała reakcja związków zawodowych zrzeszających pracowników portugalskich linii kolejowych na impas w negocjacjach dotyczących zwiększenia wynagrodzeń.

Federacja Związków Zawodowych Pracowników Transportu (Fectrans) nie zamierza odpuszczać walki o lepsze warunki płacowe, która toczy się w ramach spółki Comboios Portugueses (CP) już od ponad pół roku. Główny państwowy przewoźnik musiał odwołać ponad połowę z 600 połączeń w poniedziałek wielkanocny. Chaos zapanował na trasach pociągów podmiejskich i dalekobieżnych w całym kraju. Do godziny 14. nie wyjechało w trasę blisko 300 pociągów, czyli około połowa z zaplanowanych kursów. Największe utrudnienia wystąpiły na trasach dalekobieżnych. Władze spółki poinformowały, że zwrócą pasażerom pieniądze za zakupione bilety.

Wielkanocny strajk był kolejnym ogólnokrajowym protestem pracowników kolei w Portugalii w ostatnich tygodniach. 12 marca z żądaniem podwyżki płac przystąpiła do strajku większość pracowników CP oraz spółek zależnych. Protest doprowadził do odwołania blisko 1400 połączeń. W trasę wyjechało zaledwie 328 pociągów.

Jak poinformował Jose Manuel Oliveira z Federacji Związków Zawodowych Pracowników Transportu (Fectrans), większość biorących udział w strajku to osoby zatrudnione w spółce odpowiedzialnej za portugalską infrastrukturę kolejową. – Protest jest rezultatem impasu w negocjacjach związków zawodowych z przedstawicielami rządu. Pomimo zawartego kilka dni temu wstępnego porozumienia w sprawie podwyżek, strona rządowa w sobotę wycofała się z zawartych ustaleń – stwierdził Oliveira.

Marzec był miesiącem o największej liczbie protestów społecznych od czasu zaprzysiężenia w listopadzie 2015 r. socjaldemokratycznego, mniejszościowego rządu Antonia Costy. Poza pracownikami kolei strajkowali w ostatnich tygodniach m.in. nauczyciele szkół publicznych oraz pielęgniarki.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fenix
Użytkownik
Fenix

Skąd my to znamy ? DOK każdemu równy, i pracują ci co chcą . Ile, i co za ile ,sami z sobą uzgadniają, nie potrzebują ZZ .