Wielka manifestacja niepodległościowa w Barcelonie

Opublikowano: 14.09.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 241

Dążenia katalońskich separatystów do oddzielenia się od Hiszpanii znane są od dawna. Choć Katalonia funkcjonuje dziś jako wspólnota autonomiczna, wielu mieszkańców chce aby region uzyskał niepodległość. Szanse na to są o wiele większe niż w przypadku Szkocji, która w zeszłym roku przegrała podczas referendum niewielką ilością głosów.

W piątek w Barcelonie odbyła się wielka manifestacja, w której udział wzięło setki tysięcy mieszkańców tego autonomicznego regionu. Tak przynajmniej oszacowało hiszpańskie MSW, lecz według policji ludzi było o wiele więcej – nawet 1,5 miliona. Mieszkańcy postulowali odłączenie się od Hiszpanii, co z kolei bardzo denerwuje rząd w Madrycie.

Pod koniec września mają odbyć się wybory do parlamentu Katalonii a jak wskazują sondaże, separatyści mają wielkie szanse na zrealizowanie swojego celu. Prezydent Artur Mas uważa, że niepodległość zostanie nadana w ciągu 18 miesięcy – oczywiście jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem a jak wiadomo, nawet Unia Europejska jest temu przeciwna.

Jako ciekawostkę warto dodać, że za niepodległą Katalonią opowiadają się nawet muzułmanie. Władze Katalonii obiecały przywódcom muzułmańskim, że jeśli poprą ich dążenia do niepodległości, słynna arena La Monumental, w której odbywały się kiedyś walki byków, zostanie przekształcona w największy w Europie meczet. Emir Kataru zapewnił, że pokryje wszystkie koszty związane z projektem. Budowa meczetu może zakończyć się za około 5 lat.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: GatestoneInstitute.org, WSJ.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o