Wielka Brytania blokuje dostęp do pornografii nieletnim

Opublikowano: 27.03.2019 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1375

Długo dyskutowane przepisy Digital Economy Act wejdą w życie od 1 kwietnia 2019 roku. Wprowadzenie konieczności okazania dokumentu tożsamości przed odpaleniem stron z erotyką budzi kontrowersje wśród Brytyjczyków. System jak się okazuje, można jednak łatwo ominąć, wystarczy zmienić IP komputera na niebrytyjskie.

Za złamanie nowych przepisów grozić ma kara grzywny – aż 250 tys. funtów. Jednak system AgeID daje kilka możliwości weryfikacji tożsamości: poprzez podanie numeru karty kredytowej bądź numeru konta. Ewentualnie będzie można kupić w kiosku zdrapkę z kodem jednorazowego dostępu do „treści dla dorosłych” za 5 funtów – wówczas wiek zweryfikuje sprzedawca.

Mimo to nowe przepisy posiadają olbrzymią dziurę: wystarczy zmienić IP na zagraniczne, a ochrona przestanie obowiązywać. Istnieją również obawy o to, czy rynek jednorazowych kart sprzedawanych nastolatkom nie zakwitnie np. na AliExpress. „Ustawodawcy ciężko jest regulować aspekty, które są związane z rynkiem nowoczesnych technologii. Najczęściej przez długą procedurę legislacyjną, przepisy są przestarzałe już w chwili wejścia w życie” – piszą komentatorzy na portalu Bezprawnik.pl. Ale to nie jedyny powód, dla którego regulacje te przypominają „mur ze słomy” – na część szeroko zakrojonych ograniczeń nie godziła się Unia Europejska. Wypracowano więc kompromis pomiędzy tym, czego przez sześć ostatnich lat domagali się konserwatyści i rodzice nastolatków, a urzędnicy.

Mimo że system stanowi tak naprawdę pozorne zabezpieczenie, słychać wiele głosów sprzeciwu. “Mamy prawo oglądać wszystko, co jest legalne i powinniśmy móc to robić bez strachu o konsekwencje z powodu tego, co widzieliśmy” – uważa Jim Killock, dyrektor brytyjskiej organizacji Open Rights Groups. “Rząd naraża miliony osób na utratę prywatności w internecie, ponieważ ich dane będą śledzone”.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.