Wiele hałasu o wielkie nic

Opublikowano: 28.09.2023 | Kategorie: Kultura i sport, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1530

W Konkursie Głównym na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji 2023, nagrody przyznano w kilku kategoriach główną był „Złoty Lew”. Potem następują konkretne kryteria z wyraźnym brakiem ostatniego miejsca:

– Złoty Lew: Yórgos Lánthimos, „Biedne istoty”;

– Srebrny Lew – Wielka Nagroda Jury: Ryûsuke Hamaguchi, „Evil does not Exist”;

– Srebrny Lew – najlepsza reżyseria: Matteo Garrone, „Io Capitano”;

– Puchar Volpi – najlepsza aktorka: Cailee Spaeny, „Priscilla”;

– Puchar Volpi – najlepszy aktor: Peter Sarsgaard, „Memory”;

– Najlepszy scenariusz: Pablo Larraín, Guillermo Calderón, „El Conde”;

– Nagroda Specjalna Jury: Agnieszka Holland, „Zielona granica”.

Przysłuchiwanie się zapiekłej dyskusji wokół tej ostatniej pozycji wśród „siódemki” skłoniło mnie do zainteresowania się właśnie kryteriami. Kto pomny jest czasów obligatoryjnego wystroju witryn księgarń w dzieła Marksa, Engelsa i Lenina ten wzruszy ramionami, doskonale rozpoznając kryterium współczesne. Miernota dostaje Nobla, bo potrzebny jest dla wsparcia obowiązującej koniunktury. Jakże pysznie wygląda nagroda za gniot, czy paszkwil w całokształcie dorobku. Nieczytane cegły zalegały na półkach bibliotek, mizerna frekwencja na widowni poprawiana była obligatoryjnym zaganianiem dziatwy szkolnej do masowego ratowania poczytności i oglądalności.

Właśnie w takim momencie, kiedy koszt cudzej zabawy staje się naszym obowiązkiem, trzeba wrócić do podstaw, czyli warunku realizacji czegoś, co wielu się nie podoba. Skoro twórca chce chodzić w sandałach zakładanych tył na przód – niech sam się męczy, ale nie każe zachwycać się własnym pomysłem, czyniąc zeń obowiązek pod rygorem postawienia przed sąd i wymierzenia kary za brak podziwu.

Podstawą w nowym (sprywatyzowanym) świecie artystycznym jest pieniądz. Po pierwsze zatem – nie należy nigdy dofinansowywać czegokolwiek z budżetu państwa tego, co jest produkcją prywatną. Czy jest zawód w sektorze prywatnym, w którym pracodawca płaci z góry? Jeśli twórca ma aspiracje uczestniczyć w międzynarodowych imprezach, to tylko na własny koszt. Przywiezie nagrodę główną – publiczność mu wynagrodzi. To wszystko. Chcieli prywatyzacji – niech sobie prywatnie z nią radzą bez sięgania do kieszeni zadowolonych i zgorszonych. Tego nie rozumiała pani K. Janda i nadal nie rozumie środowisko lekkoduchów, które, plując gremialnie na rzeźbę, nazywa ów akt happeningiem i jeszcze żąda zapłaty za pomysłowość. Jednak są granice absurdu. Ich przekraczanie jest czystą głupotą. Tej należy gratulować środowisku fetującemu „nagrodę pocieszenia” przyznaną za realizację koniunkturalnej antypolskości. Fetujcie w swoim gronie i za własne pieniądze.

Interpretacja, że motywacją zrobienia antypolskiego obrazu mogła być miłość do Polski jest tak samo logiczna jak zacytowany tekst: „Życie jest tak piękne, że śmierć się w nim zakochała – zazdrosną, zaborczą miłością, która zgarnia wszystko, co się da”.

Autorstwo: Jola
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.