Większość zwolenników Stalina nie chciałaby żyć w jego czasach

Opublikowano: 22.04.2019 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 10

W połowie kwietnia wśród obywateli Federacji Rosyjskiej przeprowadzono sondaż, mający na celu sprawdzenie popularności sowieckiego dyktatora z lat 1922-1953, Józefa Stalina. W tym roku ponad 50% ankietowanych odpowiedziało, że pozytywnie ocenia jego postać. Okazuje się jednak, że tylko 5% z nich chciałoby wrócić do czasów, kiedy rządził on ich państwem.

Przeprowadzony przed kilkoma dniami sondaż uwidocznił rekordowo wysoką popularność wieloletniego przywódcy Związku Radzieckiego w rosyjskim społeczeństwie. Jak dotąd, w żadnym z dotychczasowych sondaży postać Stalina nie osiągnęła 50%, z kolei niedawny sondaż przebił tę liczbę o kilka procent.

Jednak badanie przeprowadzone przez Rosyjskie Centrum Badań Opinii Społecznej wykazało, że tylko 5% ze wszystkich zwolenników Józefa Stalina chciałaby powrócić do czasów jego panowania, wiążących się m.in. z czystkami i silnymi represjami politycznymi. Zdaniem analityków, rosnąca aprobata Stalina pokazuje raczej stosunek społeczeństwa do mitycznego wizerunku radzieckiego przywódcy – symbolu porządku i lidera uciskanych – niż faktycznej postaci historycznej Stalina.

40% zapytanych o czasy rządów Stalina twierdzi, że woli żyć we współczesnej Rosji. Tymczasem prawie taka sama liczba (37%) wolałaby wrócić do czasów rządów Leonida Breżniewa. Okres Breżniewa, trwający ponad dwie dekady od 1964 do 1986 r., jest często określany jako era stagnacji w historii Rosji, związany z niskim wzrostem gospodarczym, a także stabilnością społeczną i gospodarczą.

Zaledwie 4% Rosjan chciałoby powrócić do czasów z lat 1991–1999, kiedy Rosją władał Borys Jelcyn. Okres ten charakteryzował się wysoką inflacją, zapaścią gospodarczą, powszechną korupcją i brutalnymi przestępstwami. Tylko około 3% mogło sobie wyobrazić życie na przełomie XIX i XX wieku, przed I Wojną Światową i Rewolucją Październikową.

Na podstawie: RT.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
FreeMan
Użytkownik
FreeMan

To chyba normalne że nikt nie chciałby wracać do czasów przed automatycznymi pralkami, Internetem i wygodą. Autorzy badania powinni zapytać czy ci zwolennicy chcieli by żeby Stalin rządził Rosją dzisiaj!