Większość muzułmanów popiera policję, a nie ekstremizm

Opublikowano: 11.03.2020 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 79

Według najnowszych badań brytyjscy muzułmanie w dużym procencie są zaniepokojeni islamistycznym ekstremizmem i ufają policji.

Badacze z Crest Advisory, niezależnej agencji doradczej w sprawach przestępczości, twierdzą, że istnieje przepaść między tym, co ogół społeczeństwa sądzi o poglądach wyznawców islamu, a tym, „co tak naprawdę myśli wielu brytyjskich muzułmanów”. Większość z nich jest zaniepokojona islamistycznym ekstremizmem i popiera policję oraz zasady kontrowersyjnego dla niektórych programu Prevent – wynika z najnowszych badań.

Crest Advisory przeprowadziła badania na próbie losowej 1000 muzułmanów i 1000 innych dorosłych. Wynika z nich, że 63% brytyjskich wyznawców islamu jest zaniepokojonych ekstremizmem islamistycznym, a 64% ufa policji – nieco mniej niż ogół ludności. Jeśli chodzi o rządowy program przeciwdziałania ekstremizmowi, Prevent, który obecnie jest w trakcie rewizji ze względu na ciągnące się od lat oskarżenia o dyskryminację, 55% wyznających islam respondentów w ogóle o nim nie słyszało. Większość deklaruje jednak poparcie dla tego typu programu „skierowanego głównie do społeczności muzułmańskich, zagrożonych wciągnięciem w ekstremizm islamski, a właśnie to policja i służby bezpieczeństwa uważają obecnie za największe zagrożenie terrorystyczne”.

36% ankietowanych muzułmanów w pełni poparło tę zasadę, jednak kolejnych 38% wyraziło zastrzeżenia odnośnie nieproporcjonalnego ukierunkowania na muzułmanów, słabą komunikację i brak konsultacji w sprawie struktury programu Prevent. Ogólnie więcej muzułmanów niż wyznawców innych religii – 67% w porównaniu z 63 – stwierdziło, że skierowaliby kogoś do programu Prevent, jeśli mieliby podejrzenia, że ta osoba ulega radykalistycznym wpływom. Home Office podało że odbędzie się „pełny i otwarty konkurs” na powołanie nowego organu do rewizji programu, jednocześnie wyrażając obawy, czy dokładna ocena zostanie ukończona przed ustawowym terminem, który upływa w sierpniu.

Dyrektor Jon Clements, który jest współautorem raportu, mówi, że ustalenia z badania „przeczą wielu narracjom powszechnie przypisywanym brytyjskim muzułmanom przez niektórych polityków, lobbystów i komentatorów”. „Brytyjscy muzułmanie mają podobne poglądy jak ogół społeczeństwa na wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem policji i programem Prevent. Z naszych badań wynika, że ogólnie rzecz biorąc nie zaprzeczają bardziej niż ogół populacji ekstremizmowi islamistycznemu i zagrożeniu, jakie ono stanowi” – uważa Clements.

Sara Khan, rządowa komisarz ds. przeciwdziałania ekstremizmowi, powiedziała, że głos brytyjskich muzułmanów został „zagłuszony przez ekstremistów po obu stronach”. Oskarżyła niewymienione z nazwy organizacje i osoby o „prezentowanie dogmatycznego i monolitycznego poglądu na temat brytyjskich muzułmanów i ich postaw”, co potem powtarzają politycy i media. „Raport Crest Advisory mówi nam, że ci, którzy mają władzę i wpływy, muszą lepiej słuchać zróżnicowanych poglądów trzech milionów brytyjskich muzułmanów, a nie tylko tych, którzy głośno krzyczą” – dodaje Khan.

W ankiecie zapytano respondentów o szereg zagadnień, w tym o to, jak mieszka się muzułmanom w Wielkiej Brytanii. Plusami, na które najczęściej zwracano uwagę, były wolność wyznania i wypowiedzi oraz różnorodność, a minusami – „islamofobia”, [niewłaściwa] reprezentacja w mediach i skrajna prawica.

Na temat raportu wypowiedzieli się aktywiści muzułmańscy.

Akeela Ahmed, odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego (MBE), która zasiada w Międzyrządowej Grupie Roboczej ds. Nienawiści Antymuzułmańskiej, uważa, że „istnieje pilna potrzeba usprawnienia konsultacji ze społecznościami najbardziej dotkniętymi polityką przeciwdziałania terroryzmowi i ekstremizmowi”.

Dr Qari Asim, przewodniczący Krajowej Rady Doradczej ds. Meczetów i Imamów, powiedział z kolei: „Ludzie spędzają dużo czasu na rozmowach o muzułmanach w kontekście ekstremizmu i terroryzmu, i często kwestionują lojalność muzułmanów wobec Wielkiej Brytanii. Ten raport podważa niektóre błędne poglądy na temat brytyjskich muzułmanów i zachęca ludzi do bardziej zniuansowanego podejścia do postaw muzułmanów w walce z ekstremizmem i życiem w kraju”.

Opracowanie: GB
Na podstawie: Independent.co.uk
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o