Większość firm nie zmieni podejścia do imigrantów

Opublikowano: 21.07.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 142

Badanie przeprowadzone przez Narodowy Bank Polski wskazuje na kontynuację dotychczasowego podejścia do imigrantów ze strony polskich przedsiębiorstw. Blisko 73 procent z nich nie zamierza więc zmieniać swojego podejścia względem tej kwestii, natomiast tylko 15 procent zamierza zatrudniać ich mniej niż obecnie. Jednocześnie firmy przyznają, że w większości korzystają z niewykwalifikowanych ukraińskich pracowników fizycznych.

NBP przedstawiło przedwczoraj swój najnowszy raport zatytułowany „Imigranci w polskiej gospodarce”. Opiera się on przede wszystkim na badaniu sondażowym przeprowadzonym wśród polskich przedsiębiorców. Wynika z niego, że 73 proc. z nich nie zamierza zmniejszać liczby zatrudnionych imigrantów. 15 proc. zapowiada korzystanie z nich w mniejszym stopniu, z kolei jedynie 7 proc. będzie unikać angażu dla obcokrajowców.

Sami Ukraińcy, zgodnie z treścią raportu, mieli stanowić w 2018 r. blisko 5 proc. podaży pracy w Polsce. Między innymi w ten sposób w latach 2014-2018 dokładali się do wzrostu gospodarczego o około 0,5 pkt proc. rocznie. W ubiegłym roku wzrost ten miał jednak ulec znaczącemu wyhamowaniu, a bieżący rok jest wciąż sporą niewiadomą.

To nie jedyne ciekawe dane z raportu NBP. Ponadto wynika z niego, że obcokrajowcy pracujący w naszym kraju transferują do swoich ojczyzn już więcej pieniędzy niż robią to Polacy mieszkający i pracujący w Europie Zachodniej. Z polskiego rynku znika więc około 6 mld zł rocznie, czyli ok. 0,7 proc. PKB Polski. Odsetek imigrantów deklarujących wysyłanie zarobionych pieniędzy do swojego państwa deklarowało więc w zależności od regionu 50-60 proc. ankietowanych.

Przedsiębiorstwa biorące udział w badaniu nie ukrywają również, że najbardziej pożądana jest przez nich tania i niewykwalifikowana siła robocza. Blisko 70 proc. imigrantów miało pracować fizycznie w polskich firmach bez żadnych kwalifikacji, z kolei tylko 16 proc. spośród obcokrajowców stanowili wykwalifikowani pracownicy. Specjaliści z wyższym wykształceniem stanowią jedynie 12 proc. wszystkich zatrudnionych cudzoziemców.

Na podstawie: Biznes.Interia.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o