Większość firm nie zmieni podejścia do imigrantów

Opublikowano: 21.07.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 498

Badanie przeprowadzone przez Narodowy Bank Polski wskazuje na kontynuację dotychczasowego podejścia do imigrantów ze strony polskich przedsiębiorstw. Blisko 73 procent z nich nie zamierza więc zmieniać swojego podejścia względem tej kwestii, natomiast tylko 15 procent zamierza zatrudniać ich mniej niż obecnie. Jednocześnie firmy przyznają, że w większości korzystają z niewykwalifikowanych ukraińskich pracowników fizycznych.

NBP przedstawiło przedwczoraj swój najnowszy raport zatytułowany „Imigranci w polskiej gospodarce”. Opiera się on przede wszystkim na badaniu sondażowym przeprowadzonym wśród polskich przedsiębiorców. Wynika z niego, że 73 proc. z nich nie zamierza zmniejszać liczby zatrudnionych imigrantów. 15 proc. zapowiada korzystanie z nich w mniejszym stopniu, z kolei jedynie 7 proc. będzie unikać angażu dla obcokrajowców.

Sami Ukraińcy, zgodnie z treścią raportu, mieli stanowić w 2018 r. blisko 5 proc. podaży pracy w Polsce. Między innymi w ten sposób w latach 2014-2018 dokładali się do wzrostu gospodarczego o około 0,5 pkt proc. rocznie. W ubiegłym roku wzrost ten miał jednak ulec znaczącemu wyhamowaniu, a bieżący rok jest wciąż sporą niewiadomą.

To nie jedyne ciekawe dane z raportu NBP. Ponadto wynika z niego, że obcokrajowcy pracujący w naszym kraju transferują do swoich ojczyzn już więcej pieniędzy niż robią to Polacy mieszkający i pracujący w Europie Zachodniej. Z polskiego rynku znika więc około 6 mld zł rocznie, czyli ok. 0,7 proc. PKB Polski. Odsetek imigrantów deklarujących wysyłanie zarobionych pieniędzy do swojego państwa deklarowało więc w zależności od regionu 50-60 proc. ankietowanych.

Przedsiębiorstwa biorące udział w badaniu nie ukrywają również, że najbardziej pożądana jest przez nich tania i niewykwalifikowana siła robocza. Blisko 70 proc. imigrantów miało pracować fizycznie w polskich firmach bez żadnych kwalifikacji, z kolei tylko 16 proc. spośród obcokrajowców stanowili wykwalifikowani pracownicy. Specjaliści z wyższym wykształceniem stanowią jedynie 12 proc. wszystkich zatrudnionych cudzoziemców.

Na podstawie: Biznes.Interia.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o