Wiedzieliście, że peryskop wymyśliła kobieta?

Opublikowano: 04.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 698

Kobiety coraz częściej udowadniają, na przekór stereotypom, że są w stanie wykonywać nie tylko prace domowe. Te wynalazki należą do pań, a to dowodzi błyskotliwości wszystkich ludzi bez względu na płeć.

PIŁA TARCZOWA

Tabitha Babbitt przez długi czas patrzyła, jak mężczyźni piłują drzewa za pomocą dwuręcznej piły. Jej uwadze nie umknął fakt, że podczas cofania piła nie wywierała na drewno żadnego zauważalnego efektu. W 1810 roku zaprezentowała prototyp piły tarczowej, która wkrótce została użyta w przemyśle tartacznym.

ASTROLABIUM

Hypatia z Aleksandrii żyła w IV w. p.n.e. nauczała filozofii, matematyki i astronomii, pracując głównie w szkołach aleksandryjskich. To ona wynalazła urządzenie, które pomaga w mierzeniu współrzędnych ciał niebieskich.

PERYSKOP

W 1845 roku inna kobieta, Sarah Mater, zdobyła patent na urządzenie, dzięki któremu można było określić odległość obserwowanych obiektów. Peryskop od tego czasu stał się niezastąpiony na okrętach podwodnych.

FILTR

Melitta Benz z Niemiec w 1909 roku wymyśliła pierwszy na świecie papierowy filtr do kawy, do którego użyła zwykłej kartki z zeszytu szkolnego. Wkrótce kobieta stała się odnoszącą sukcesy bizneswoman, działając jako założycielka firmy M.Bentz.

WYCIERACZKI SAMOCHODOWE

Pierwsze wycieraczki dała światu Mary Anderson w odległym 1903 roku. Dziewczynie po prostu żal się zrobiło kierowcy, który podczas zawieruchy musiał stale zatrzymywać samochód, aby oczyścić przednią szybę od śniegu.

TŁUMIK

El Dolores Jones pomogła zapewnić spokojniejszą jazdę w samochodzie, tworząc pierwszy tłumik. Miało to miejsce w 1917 roku, kiedy dziewczyna stwierdziła, że samochody wytwarzają zbyt dużo hałasu.

CZEKOLADOWE CIASTECZKA

Ruth Wakefield, rodowita Amerykanka, wynalazła ten przysmak w 1930 roku dzięki niewielkiemu eksperymentowi w kuchni. Dodała do standardowego ciasta płytkę roztopionej czekolady, która całkowicie zmieniła smak gotowego produktu. Wkrótce Amerykanie z powodzeniem wprowadzili te ciastka do masowej produkcji.

KAMIZELKA KULOODPORNA

W 1965 roku Amerykanka Stephanie Kwolek zaprezentowała odporny i lekki materiał znany jako kevlar. Od tego czasu jest on używany w procesie produkcji kamizelek kuloodpornych, które pomagają ratować życie wielu funkcjonariuszy organów ścigania, strażaków i wojska.

Zdjęcie: brendageisse (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. ZIWK 05.06.2018 19:33

    Kamizelki kuloodporne powstawały już wcześniej. Pierwszym, który stworzył SKUTECZNĄ kamizelkę był oczywiście Polak – Jan Szczepanik.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamizelka_kuloodporna
    Wynalazkiem p. Kwolek jest TYLKO włókno, zresztą używane do wielu innych celów.

  2. kopydlok 06.06.2018 09:23

    Kopernik też była kobietą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.