Liczba wyświetleń: 946
Kobiety coraz częściej udowadniają, na przekór stereotypom, że są w stanie wykonywać nie tylko prace domowe. Te wynalazki należą do pań, a to dowodzi błyskotliwości wszystkich ludzi bez względu na płeć.
PIŁA TARCZOWA
Tabitha Babbitt przez długi czas patrzyła, jak mężczyźni piłują drzewa za pomocą dwuręcznej piły. Jej uwadze nie umknął fakt, że podczas cofania piła nie wywierała na drewno żadnego zauważalnego efektu. W 1810 roku zaprezentowała prototyp piły tarczowej, która wkrótce została użyta w przemyśle tartacznym.
ASTROLABIUM
Hypatia z Aleksandrii żyła w IV w. p.n.e. nauczała filozofii, matematyki i astronomii, pracując głównie w szkołach aleksandryjskich. To ona wynalazła urządzenie, które pomaga w mierzeniu współrzędnych ciał niebieskich.
PERYSKOP
W 1845 roku inna kobieta, Sarah Mater, zdobyła patent na urządzenie, dzięki któremu można było określić odległość obserwowanych obiektów. Peryskop od tego czasu stał się niezastąpiony na okrętach podwodnych.
FILTR
Melitta Benz z Niemiec w 1909 roku wymyśliła pierwszy na świecie papierowy filtr do kawy, do którego użyła zwykłej kartki z zeszytu szkolnego. Wkrótce kobieta stała się odnoszącą sukcesy bizneswoman, działając jako założycielka firmy M.Bentz.
WYCIERACZKI SAMOCHODOWE
Pierwsze wycieraczki dała światu Mary Anderson w odległym 1903 roku. Dziewczynie po prostu żal się zrobiło kierowcy, który podczas zawieruchy musiał stale zatrzymywać samochód, aby oczyścić przednią szybę od śniegu.
TŁUMIK
El Dolores Jones pomogła zapewnić spokojniejszą jazdę w samochodzie, tworząc pierwszy tłumik. Miało to miejsce w 1917 roku, kiedy dziewczyna stwierdziła, że samochody wytwarzają zbyt dużo hałasu.
CZEKOLADOWE CIASTECZKA
Ruth Wakefield, rodowita Amerykanka, wynalazła ten przysmak w 1930 roku dzięki niewielkiemu eksperymentowi w kuchni. Dodała do standardowego ciasta płytkę roztopionej czekolady, która całkowicie zmieniła smak gotowego produktu. Wkrótce Amerykanie z powodzeniem wprowadzili te ciastka do masowej produkcji.
KAMIZELKA KULOODPORNA
W 1965 roku Amerykanka Stephanie Kwolek zaprezentowała odporny i lekki materiał znany jako kevlar. Od tego czasu jest on używany w procesie produkcji kamizelek kuloodpornych, które pomagają ratować życie wielu funkcjonariuszy organów ścigania, strażaków i wojska.
Zdjęcie: brendageisse (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com
Kamizelki kuloodporne powstawały już wcześniej. Pierwszym, który stworzył SKUTECZNĄ kamizelkę był oczywiście Polak – Jan Szczepanik.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamizelka_kuloodporna
Wynalazkiem p. Kwolek jest TYLKO włókno, zresztą używane do wielu innych celów.
Kopernik też była kobietą.