Więcej kobiet poparło Konfederację, niż feministyczną Lewicę

Opublikowano: 11.06.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2615

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska, uzyskując 37,06 proc. głosów. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość – 36,16 proc., a podium zamyka Konfederacja – 12,08 proc. Na dalszych miejscach znalazły się Trzecia Droga – 6,91 proc. oraz Lewica – 6,3 proc. KO uzyskała 21 mandatów, PiS – 20, Konfederacja – 6, Trzecia Droga i Lewica – po 3.

Konfederacja zanotowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego historyczny wynik, zdobywając ponad 12 proc. głosów poparcia i wprowadzając sześciu europosłów. Formacja zwyciężyła wśród najmłodszych wyborców, a wśród kobiet wyprzedziła Lewicę. Rezultat osiągnięty przez ugrupowanie wywołał komentarze lewicowych dziennikarzy, m.in. Karoliny Korwin Piotrowskiej.

W niedzielnych wyborach do unijnego parlamentu na Konfederację oddano ponad 1,4 miliona głosów. To niewiele mniej niż w wyborach do Sejmu, co przy znacznie niższej frekwencji przełożyło się na lepszy wynik procentowy. Konfederacja po raz pierwszy w swej historii osiągnęła dwucyfrowy rezultat. Według wyników exit poll Konfederacja zwyciężyła wśród najmłodszych wyborców. W grupie wiekowej 18-29 lat na to ugrupowanie oddano aż 30,1 proc. głosów. Na kolejnych miejscach znalazły się Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Co ciekawe, Konfederacja zdobyła także ponad 8 proc. głosów wśród kobiet. To co prawda mniej niż dwie największe partie oraz Trzecia Droga, ale za to więcej niż Lewica i zdecydowanie więcej niż podczas jesiennych wyborów parlamentarnych.

Do tych wyników odniósł się na „X” Sławomir Mentzen. „Wśród wyborców poniżej 30 roku życia Konfederacja ma ponad 30% poparcia i pierwsze miejsce! Konfederacja ma też wyższe poparcie wśród kobiet niż Lewica” – napisał prezes Nowej Nadziei.

Jego słowom nie dowierzała lewicowa dziennikarka Korwin Piotrowska, ale ostatecznie sprawdziła, że Menzten pisze prawdę i zamieściła w związku z tym mocny komentarz na Instagramie. „Naprawdę, zaraz się porzygam, jeśli jeszcze raz usłyszę »kobieta kobiecie« czy inne uładzone gówno. To jest efekt ostatnich miesięcy. Macie swój malowany aktywizm i canceling oraz poprawność polityczna” – napisała. „Tam uciekają te, które zaczynają się już bać głośno odezwać. 8 lat PiS dało grunt, który teraz jest zaorany koncertowo. Zapieprzałam na marszach kobiet, dostawałam groźby śmierci, pobicia, wyzwiska, żeby dostać teraz w twarz tym… Brawo. Sprawdziłam: on nie kłamie, takie są dane” – dodała.

Państwowa Komisja Wyborcza podała już oficjalną listę nowych europosłów. Konfederacja zdobyła sześć mandatów, które obejmą: Grzegorz Braun, Anna Bryłka, Tomasz Buczek, Marcin Sypniewski, Stanisław Tyszka i Ewa Zajączkowska-Hernik. Przypomnijmy, że w niedzielnych wyborach głos na Brauna oddało 113 746 osób. To najwyższy wynik w Konfederacji. Związanego z tym niepokoju nie kryje Radosław Sikorski. Szef MSZ utyskuje też na polski wymiar sprawiedliwości.

Do objęcia przez Brauna mandatu europosła odniósł się na falach Radiowej Trójki szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. „Niestety mamy też decyzję naszych rodaków, aby do Unii Europejskiej wysłać pana Brauna, który gdyby polskie sądownictwo szybciej działało, pewnie już byłby w pace za te antysemickie, chuligańskie wybryki” – grzmiał demokrata. Przyznał też, że obawia się działalności polityka Konfederacji w Brukseli. „Martwię się o to, jaką on nam tam wizytówkę wystawi, bo takie zachowania, które są nieakceptowalne w Polsce, w Brukseli są katastrofą wizerunkową dla naszego kraju, jeśli one nastąpią” – grzmiał.

Autorstwo: RP, MM
Na podstawie: Program Trzeci Polskiego Radia, X.com
Źródło: NCzas.info [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. RisaA 11.06.2024 12:54

  Wciąż 70% obywateli umie «głosować» tylko na PiS i PO. To jest przerażające.

  > Do tych wyników odniósł się na „X” Sławomir Mentzen.

  Gdyby nie zmentzony Mentzennik to Konfederacja miałaby więcej. Ten palant niszczy zaufanie do Konfederacji. Na czele Konfederacji powinien stać Braun.

 2. pikpok 11.06.2024 17:53

  @ RisaA , ważny szczegół to taki, że te 70% jest z 40%. Czyli o ile się nie mylę na PiS i KO głosowało po 14% !!! uprawnionych do głosowania.

 3. Romeo 11.06.2024 18:22

  no tak, ale to właśnie frekwencja kobiet dała ponoć zwycięstwo 15.10.2023r. skrobankozwolennikom

 4. wojtek 11.06.2024 18:43

  Kobieta też człowiek, nie pelikan, nie łyka tej całej nowomowy i zrównywania wszystkich ze wszystkimi, to co dla lewaków pokroju Piotrowskiej jest anachronizmem dla większości bez względu na płeć na szczęście jest normą dająca poczucie bezpieczeństwa a co jak nie tego oczekują kobiety od facetów jeśli tacy jeszcze zostali

 5. pikpok 11.06.2024 19:01

  @Romeo; możliwe też, że chciały tu zobaczyć imigrantów, wybór KO i Lewaków im to raczej gwarantował. Ale jak widać chyba im się odmieniło, choć to znikoma różnica.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.