Wicekanclerz Austrii podał się do dymisji

Opublikowano: 19.05.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 413

Wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache oświadczył w sobotę, że podał się do dymisji.

Strache po spotkaniu z szefem rządu Sebastianem Kurzem w urzędzie kanclerskim powiedział, że Austriacka Partia Wolności chce kontynuować realizację rządowego programu w koalicji z chadecką Austriacką Partią Ludową (OeVP) Kurza. Jak podkreślił, jego osoba nie powinna stać temu celowi na przeszkodzie ani też doprowadzić do rozpadu rządu. Strache powiedział też, że rezygnuje też z funkcji szefa FPOe. Na tym stanowisku zastąpi go Norbert Hofer – dotychczasowy wiceprzewodniczący FPOe i były kandydat tego ugrupowania w wyborach prezydenckich, a w obecnym rządzie minister transportu, innowacyjności i technologii. Wicekanclerz przeprosił za swoje zachowanie na nagraniu. „Tak, to było głupie i nieodpowiedzialne, to był błąd” – dodał. Jak podkreślił, znalazł się w „pułapce zastawionej przez tajne służb”. Zapowiedział, że wyjaśni tę sprawę.

Kompromitujące Strachego nagranie wideo zostało opublikowane w piątek przez niemieckie gazety „Sueddeutsche Zeitung” i „Spiegel”. Materiał dotyczy przeprowadzonej na Ibizie rozmowy z udziałem Strachego i kobiety podającej się za krewną rosyjskiego oligarchy Igora Makarowa. Chciała ona rzekomo inwestować w Austrii. Rosjanka miała wykupić połowę udziałów w austriackiej gazecie „Kronen Zeitung”, aby ta wspierała FPOe przed wyborami parlamentarnymi. W zamian miała otrzymać po wyborach od FPOe kontrakty publiczne pod warunkiem, że Austriacka Partia Wolności wejdzie do rządu.

Tymczasem z powodu dymisji wicekanclerza, austriacki kanclerz Sebastian Kurtz zapowiedział przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych „jak najszybciej”. Kurz podkreślił, że chce pracować dla dobra kraju dzięki swojemu politycznemu kursowi, ale bez skandalicznych incydentów w rządzie. Zapowiedział także zakończenie rządów koalicyjnych z Austriacką Partią Wolności, na czele której stoi Strache. Według niego Austriacka Partia Wolności nie może być ich partnerem.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.