Liczba wyświetleń: 1039
MSZ Rosji nie będzie już komentowało sytuacji wokół byłego pracownika CIA Edwarda Snowdena. W odpowiedzi na nieustający potok pytań oficjalny przedstawiciel rosyjskiego resortu polityki zagranicznej Aleksander Łukaszewicz zaproponował dzisiaj dziennikarzom, aby zwrócili uwagę na złożone już w związku z tą sprawą oświadczenia prezydenta Rosji Władimira Putina oraz na komentarze jego rzecznika prasowego Dmitrija Pieskowa. „Nie mamy już więcej żadnych komentarzy ” – podkreślił.
Osiem krajów Unii Europejskiej odmówiło udzielenia azylu byłemu pracownikowi CIA, za którym Stany Zjednoczone wysłały listy gończe za ujawnienie tajnych informacji. Są to Francja, Włochy, Holandia, Polska, Austria, Finlandia, Irlandia i Hiszpania – poinformowały europejskie media. Portal Wikileaks opublikował listę składającą się z 21 krajów, w których Snowden ubiegał się o azyl. Według danych strony chodzi o Austrię, Boliwię, Brazylię, Wenezuelę, Niemcy, Indie, Irlandię, Hiszpanię, Włochy, Chiny, Kubę, Holandię, Nikaraguę, Norwegię, Polskę, Rosję, Finlandię, Francję, Szwajcarię, Islandię i Ekwador. Edward Snowden złożył wnioski o udzielenie mu azylu w kolejnych sześciu krajach – informuje strona Wikileaks na Twitterze. Jak czytamy w komunikacie, kraje, do których wysłano wnioski, nie zostaną ujawnione ze względu na obawy przed ingerencją Stanów Zjednoczonych.
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zaoferował „azyl humanitarny” byłemu pracownikowi amerykańskiego wywiadu Edwardowi Snowdenowi, oskarżanemu przez USA o ujawnienie tajnych informacji. „Postanowiłem zaoferować młodemu Amerykaninowi Edwardowi Snowdenowi azyl humanitarny, by mógł żyć bez prześladowań ze strony amerykańskiego imperium” – powiedział Maduro. Swoją ofertę złożył podczas przemówienia z okazji święta niepodległości Wenezueli.
Wczoraj także prezydent Nikaragui Daniel Ortega oświadczył, że jest gotów do udzielenia azylu Snowdenowi, ale – jak dodał – jeśli tylko „pozwolą na to okoliczności”. Wenezuela i Nikaragua znajdują się na długiej liście państw, do których Edward Snowden skierował wniosek o azyl polityczny.
Głowa Boliwii Evo Morales podczas spotkania przywódców krajów Ameryki Łacińskiej zagroził zamknięciem ambasady Stanów Zjednoczonych w kraju, oskarżając władze Waszyngtonu o wywieranie presji na państwa europejskie, które zamknęły dla samolotu Moralesa przestrzeń powietrzną w wyniku plotki, że szmugluje Snowdena. Wśród krajów, które zakazały przelotu nad ich terytoriami samolotu prezydenta Boliwii, znalazły się Francja, Portugalia i Hiszpania. Przyczyną tego były podejrzenia, że na pokładzie może się znajdować były agent CIA Edward Snowden. „Spotykałem się z liderami mojej partii, którzy poprosili mnie o podjęcie środków. W przypadku zaistnienia takiej konieczności zamknę ambasadę Stanów Zjednoczonych” – oznajmił Morales.
Sytuacja z zamknięciem przez szereg państw europejskich swojej przestrzeni powietrznej dla samolotu prezydenta Boliwii Evo Moralesa przyczyniła się do zjednoczenia krajów Ameryki Łacińskiej – oświadczył prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro. Przybył on do boliwijskiego miasta Cochabamba na szczyt Unii Narodów Południowoamerykańskich. Maduro wyraził solidarność i poparcie dla Evo Moralesa, podkreślając, że ten, który wystąpi przeciwko Boliwii, „będzie miał do czynienia z Wenezuelą”.
Tymczasem na mikroblogu @eJosephSnowden, którego autor podaje się za Snowdena, pojawiła się informacja, że jest gotów przyjąć oświadczyny byłej szpieg Anny Czapman, która zaproponowała mu przedwczoraj, że wyjdzie za niego za mąż. Na propozycję Chapman już zareagowali pracownicy Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych (NSA): są gotowi zostać świadkami. (Jeśli to prawda a nie plotka – ws. małżeństwa a nie odpowiedzi NSA, której nie należy traktować poważnie – byłby to interesujący obrót zdarzeń – przypis WM).
Tymczasem afera zatacza kolejne kręgi. Unia Europejska może wstrzymać wymianę informacji między europejskimi służbami specjalnymi a Stanami Zjednoczonymi w związku z wykryciem podsłuchów w gabinetach ambasadorów krajów europejskich – czytamy w pisemnym apelu unijnej komisarz ds. wewnętrznych Cecilii Malmström do władz USA. „Mamy w relacjach z USA, naszym najsilniejszym sojusznikiem, bardzo delikatny moment. Obustronne zaufanie i poufność zostały poważnie zachwiane, oczekuję, że Stany Zjednoczone je odbudują” – oświadczyła Malmström.
Źródła: Głos Rosji (akapity 1, 2, 4-8) i Niezależna.pl (akapit 3)
Kompilacja 8 wiadomości na potrzeby WM
Państwa europejskie zachowują się jak kurtyzana Stanów Zjednoczonych, które ją gwałcą jak chcą i stosują inne formy przemocy, a ta kurtyzana zawsze posłuszna i ugodowa – czasami tylko strzeli focha (jak np. opisany pod koniec artykułu), by móc chociażby przed samą sobą pokazać na kilka chwil, że ma jakiekolwiek resztki godności. Problem w tym, że ten foch jest tylko na pokaz i nic tak naprawdę się nie zmienia.
USA powinno zostać osądzone i skazane za swoje zbrodnie, a reszta świata do tego czasu powinna wdrożyć bezwzględne sankcje gospodarcze względem Stanów. Dość tolerowania terrorystów (!!)
@awkward
dokładnie!!!
a propos: kurtyzana? To się u nas nazywa inaczej – bez ogródek 🙂
Ze wszystkich krajów, które mogłyby/zechciały udzielić gościowi azylu – moja dedukcja wskazała właśnie na Wenezuelę 🙂
No, może jeszcze jakby Klaus był u sterów to Czechy mogłyby pomóc, ale raczej w obrębie EU nie ma na kogo liczyć.
Snowdem mógł najpierw napisać do mnie – uniknąłby rozczarowań – podalibyśmy mu listę krajów, które może sobie od razu podarować.
Po co wymiana informacji jak wszystko wiedza z pods£uchow?