Wenezuela stała się „częściowym bankrutem”

Opublikowano: 15.11.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Wenezuela została wczoraj rano państwem „częściowo niewypłacalnym”, według amerykańskiej agencji ratingowej S&P Global Ratings. Groźba ta wisiała nad południowoamerykańskim krajem od wielu tygodni, w miarę kolejnych spotkań z wierzycielami w Caracas i Nowym Jorku.

Nie można w tej chwili wykluczyć, że deklaracja S&P spowoduje odcięcie Wenezueli od rynków finansowych, tak samo jak jej największego przedsiębiorstwa, grupy naftowej PDVSA. Kraj naraża się na ściganie sądowe i konfiskatę mienia filii zagranicznych przedsiębiorstw państwowych, jak i kont bankowych.

Ogłoszenie Wenezueli „częściowym bankrutem” zostało spowodowane brakiem spłaty odsetek od długu – 200 milionów dolarów. Rząd w Caracas ubiega się o restrukturyzację swoich zobowiązań w związku z utrzymującym od kilku lat się silnym spadkiem cen ropy, która była podstawowym źródłem utrzymania państwa. Dług Wenezueli to ok. 150 miliardów dolarów. Jej rezerwy walutowe to już tylko 9,7 miliardów dolarów, podczas gdy jeszcze w tym roku kraj musi zwrócić 1,5 miliarda, a w przyszłym 8 miliardów.

S&P zwraca uwagę na sankcje amerykańskie, które dodatkowo paraliżują gospodarkę wenezuelską i utrudniają jej negocjacje z wierzycielami. Wczoraj kolejne sankcje gospodarcze na Wenezuelę nałożyła Unia Europejska, według której ostatnie wybory regionalne przegrane przez prawicową opozycję mogły być sfałszowane.

Sytuacja gospodarcza kraju z powodu upadku importu jest bardzo trudna. Brakuje żywności i lekarstw. Gdyby nie paczki żywnościowe rozdawane ubogim przez rząd, wielu ludzi głodowałoby. Mimo to prezydent Nicolas Maduro zapewnia, że „Wenezuela się nie podda”. Negocjuje restrukturyzację długu z Rosją i Chinami. Rosja już się na nią zgodziła.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
gajowy
Użytkownik
gajowy

No ale ostatnio ropa poszła w górę…

tikale
Użytkownik
tikale

Ostatnio było o wenezueli, teraz walka o władze w Zimbabwe.
A tu przepis jak zrobić biedne państwo:
https://www.youtube.com/watch?v=tbK_SouhTSg